Antigypsyism

Се вселила во стан во Скопје, соседите ја избркале по еден ден оти била Ромка

Сопственик на стан во Скопје избркал потстанарка затоа што била Ромка и им сметала на соседите еден ден после нејзиното уредно вселување.

До Комисијата за спречување и заштита од дискриминација е поднесена претставка за сторена дискриминација врз основа на пол, раса, припадност на маргинализирана група, етничка припадност и семејна или брачна состојба во областа на домување и пристап до добра и услуги.

Според наводите од претставката, жената барала стан за нејзино подолготрајно сместување преку Агенција за недвижнини од Скопје.

„Ваботена во агенцијата и понудила стан во Влае, за кој се договориле подностиелката да го види. Притоа, наведено е дека сопственикот на станот им го отворил истиот, додека при неговото разгледување, подносителката била придружувана од семеен пријател.
Во продолжение на претставката е наведено дека подносителката изјавила дека станот и се допаднал уште при неговото разгледување, поради што со сопственикот склучиле договор за закуп на 13.10.2023 година, согласно кој подносителката на закуподавачот му платила една кирија депозит и уште половина кирија за тековниот месец, за закуп кој треба да започне на 15 октомври.

Подносителката како закупопримач се вселила во станот на 15 октомври, при што следната вечер околу 23 часот била исконтактирана од страна на закуподавачот кој и се обратил со следните зборови: „Мора да го напуштиш станот, се бунат останатите станари оти си ромка”.

Подносителката тврди дека ваквата изјава ја вознемирила, и одговорила дека нема каде да оди, била болна од дијабетис и прашала за причините, на што закуподавачот и одговорил дека има притисок од останатите станари да ја иссели“, стои во претставката.

Комисијата за спречување и заштита од дискриминација утврдила директна интерсекциска дискриминација врз основа на пол, раса, етничка припадност и семејна или брачна состојба во областа на домување.

Link: https://a1on.mk/macedonia/se-vselila-vo-stan-vo-skopje-sosedite-ja-izbrkale-po-eden-den-oti-bila-romka/?fbclid=IwAR2kPSJNTPyy-Xi__mXF2uYbGGXN4mnwwfNSfyJAZ_jcxVVyVG-bXATlf1A

Чешкиот суд ги казни инволвираните во уличната тепачка во Пардубице: Двајцата Роми мора да работат општокорисна работа, Украинецот доби затворска казна, суспендиран на 1,5 година

Двајца од Ромите кои учествуваа во улична тепачка на почетокот на летните одмори во Пардубице, Чешка, меѓу Ромите и Украинците се осудени на 150, односно 200 часа општокорисна работа. Украинецот кој бил вмешан е осуден на затворска казна од седум месеци, условно на 1,5 година. Карел Гобернац, судија во Окружниот суд во Пардубице, ја информираше чешката новинска агенција (ЧТК) за веста. „Одлуката допрва треба да стапи на сила, но судската наредба е доставена до двајца од осудените, додека последниот осуденик, кој е Украинот, допрва треба да го преземе“, рече Гобернак. Според правната квалификација во обвинението, сите инволвирани можеа да бидат осудени на затворска казна до две години. За време на тепачката на раскрсницата на Аненска и Карла IV. На улиците на 1 јули, еден од Ромите беше лесно повреден, како што претходно објави серверот за вести Romea.cz.

Link: https://romea.cz/en/czech-republic/czech-court-sentences-those-involved-in-the-pardubice-street-brawl-the-two-roma-must-do-community-service-the-ukrainian-got-prison-time-suspended-for-1-5-years

Свастика и ужасна порака: Оваа морничава сцена осамна во куќа во Грделица

Според соседите, починатиот сопственик бил вреден работник на блискиот Дрвниот комбинат, а за таа куќа се грижи неговата сестра. Се уште трае потрагата по хулиганите кои пред извесен период обоија нацистички симболи во ромскиот дел од населбата Грделица.

Како што неофицијално дознаваме, во овој дел од населбата кај Железничката станица, некој во текот на ноќта на куќата на неодамна починатиот сопственик нацртал нацистички симболи: свастика со ужасната порака „смрт за циганите“.

Како што истакна за тамошните медиуми Зоран Саитовиќ, основачот на ромската невладина организација „Роса“, „Ромите во тој дел на градската општина немаат посебни проблеми со своите соседи од мнозинството“.

- Егзибиционизмот на овој „илустратор“ е самостојна случка која дефинитивно треба да се расветли - потенцира Саитовиќ во својот текст.

Link: https://www.telegraf.rs/vesti/srbija/3787923-kukasti-krst-i-uzasavajuca-poruka-ovaj-jeziv-prizor-osvanuo-na-kuci-u-grdelici

 

Ромите на мета на бразилските политики

Полицајците во Бразил ги тероризираат, фаќаат и убиваат Ромите со недели, но ивие шокантни информации сеуште ги нема како тема на медиумите. „Која е бразилската ромска заедница и што навистина се случува?„, гласи неодамнешната објава на Твитер на новинарот и основач на Романи Херстори, Емили Херберт-Понтониер. Многу ромски семејства во моментов се плашат да излезат на отворено, да одат во самопослуга. Покрај тоа, на преживеаните роднини на жртвите им било забрането да се грижат за своите мртви и да ги погребуваат според традицијата. Во манифестот испратен до властите во Бразил, вклучително и претседателот Жаир Болсонар, ИРУ и Ромската Унија во Шпанија (УРС) повикаа да се гарантира безбедноста на бразилските Роми, бидејќи Ромите би можеле да бидат цел на понатамошни расистички напади ИРУ и УРС, исто така, повикуваат на итна интервенција на Обединетите нации и казнување на одговорните.

Инаку бразилските власти, кои во последните недели го споменуваа полициското убиство на Роми и ја охрабруваа политиката за линч, јасно покажуваат дека не подготвуваат ништо различно за иднината од она што го одбележа минатото.

Link: https://phralipen.hr/2021/08/09/romi-na-bolsonarovoj-meti/

 

FaLang translation system by Faboba

Од 5 Ноември 2022 достапен документарниот филм на СП БТР „Небо, Точак, Земја„ на Max TV и Max TV GO со пребарување –Видеотека

Сакам да речам

6-to Romano Čhavorikanoo muzikakoro festivali 
„Čhavorikano Suno 2022“ – SP BTR

6-ти Ромски Детски музички фестивал
„Детски Сон 2022„ – СП БТР

6th Romani Children's Music Festival
"Children's Dream 2022" - SP BTR

Momentalno Online

Имаме присутни 100 посетители кои го читаат ROMATIMES.NEWS

o Vakti

 booked.net

Најпопуларни

Golden Wheel - Entry Application Form

Flag Counter

Нашиот бројач брои од 13.01.2019
Брои исти посетители од кои земји го гледаат нашиот портал
Најдоле има вкупно колку е посетен порталот