Antigypsyism

Видео: Трагедија: Едногодишно ромско девојче почина ден откако беше сместено во згрижувачк семејство, нејзиниот татко бара одговори

Едногодишно девојче од Печењевац кај Лесковац на 4 септември попладнето било сместено во згрижувачко семејство во селото Шарлинце, а следното утро нејзиниот татко бил известен дека неговата ќерка починала. Според се уште неофицијални информации од пневмонија.

Несреќниот татко тврди дека документот за неговата согласност да го предаде детето на згрижување е буквално подметнато, а од Центарот за социјална работа тоа го демантираат.

„Само барам одговори. Оттогаш поминаа три недели, а јас ништо не знам, ниту пак нешто ми кажуваат во Центарот за социјална работа. Моето мртво дете го донесоа дома без никакви документи, го закопав без потврда за смрт, а извештај од обдукцијата се уште нема“, изјави Денис Демировиќ, таткото на починатото девојче.

Директорот на Центарот за социјална работа, Предраг Момчиловиќ, тврди дека Демировиќ тој ден доброволно дал согласност двете девојчиња да бидат сместени во згрижувачко семејство и дека биле испочитувани сите законски процедури.

За случајот со смртта, додава тој, пред истражната постапка се води пред Вишото јавно обвинителство Лесковац, а обдукцискиот извештај се уште не е целосно завршен.

Во електронската здравствена евиденција на детето се гледа дека на 19 август било однесено на лекар поради болки во грлото“, посочува Момчиловиќ. .

Таткото, пак, тврди дека детето било сосема здраво кога го предал на социјалните работници.

„Вистина е дека пред една недела имаше температура. Ја однесов на лекар на 26, 27, 28 и 29 август. После тоа, таа беше сосема здрава. Дали докторот дал погрешен третман? Но, ако е така како што тврдат, зошто детето не било прегледано од лекарите пред да го однесат во згрижувачко семејство? Дали тоа значи дека социјалните работници биле неодговорни и не ги почитувале законските процедури?“, се сомнева Демировиќ.

Директорот потврдува дека детето без претходен лекарски преглед било сместено кај згрижувачки родител.

На социјалните мрежи има објава дека организацијата РЕУ, се понуди на семејството Демировиќ да им  даде бесплатна правна помош, н за жал на закажаниот состанок со претседателот на РЕУ, г- дин  Имер Кајтази не се појави. Од кои причини сеуште не е познато, објави претседателката на Парламентот на РЕУ Тања Јовановиќ Миловановиќ на својот ФБ профил.

Link: https://resetka.rs/tragedija-jednogodisnja-devojcica-preminula-dan-nakon-sto-je-smestena-kod-hranitelja-otac-trazi-odgovore-video/

Video:

 

Чешката полиција обвини двајца Роми и еден Украинец за улична тепачка во Пардубице

Полицијата обвини тројца мажи за немири поради нивната вмешаност во масовната тепачка меѓу Ромите и Украинците што се случи на 1 јули во Пардубице, Чешка. Изјавата на обвинителот индиректно откри дека двајца од обвинетите се Роми, а еден е украински државјанин. Истрагата се очекува да биде затворена до крајот на овој месец. Инцидентот предизвика протести кај некои Роми. Полицијата првично осомничи тројца странски државјани за нереди, но лицата од двете заедници сега се гонат. „Полицијата започна гонење на вкупно три лица за сторено кривично дело бунт од член 358 ст. 1 од Кривичниот законик. Двајца од обвинетите се чешки државјани, а еден е украински државјанин“, изјави обвинителот Алеш Весели за Romea.cz.

Слични демонстрации на ромските жители летово се одржаа во Брно и во Крупка во областа Теплице. Претставниците на градот, полицијата и ромската и украинската заедница се собраа во Пардубице на 3-ти јули за да разговараат за ситуацијата.

Link: https://romea.cz/en/czech-republic/czech-police-charge-two-romani-men-and-one-ukrainian-over-street-brawl-in-pardubice

ОН ја осудуваат „структурната дискриминација“ со која се соочуваат Србите и Ромите во Хрватска

Деветчленото семејство нашло дом за купување во селото Хлебине во северна Хрватска. Имаше само еден проблем: тие беа Роми.

Во август, селаните во Хлебине се заканија дека ќе протестираат пред куќата на градоначалникот на соседната општина, Новиград Подравски, убеден дека тој го убедил семејството да ја напушти општината во корист на Хлебине.

Сопственикот на потенцијалниот нов дом на семејството дојде на помош на градоначалникот, најавувајќи дека ќе го раскине договорот за продажба. Сите беа среќни, освен Ромите.

Ваквите ситуации не се невообичаени во Меѓумурје, северна област која е дом на најголемата популација на Роми во Хрватска.

Претходно во август, откако реката Драва се излеа од коритото, неколку семејства кои ги евакуираа своите домови се вратија за да ги најдат оштетени. Но не од поплавите. Полицијата допрва треба да открие кој е одговорен.

Се плашам да се повтори истото сценарио од пред четири години кога едно младо семејство купи куќа и некој напиша на неа: „Не сакаме Цигани“. Нивната штала беше запалена.

Ова е реалноста за ромската заедница во Хрватска, ситуација подвлечена во извештајот на Обединетите нации објавен на крајот на август, кој исто така ја истакна маката на малцинските Срби.

И двете малцинства се стигматизирани и нивното право на образование и вработување е поткопано, се вели во него. Ромите се исто така гетоизирани.

Комитетот на ОН за елиминација на расната дискриминација ја повика Хрватска да усвои „посебни мерки неопходни за елиминирање на постојната структурна дискриминација што ги погодува ромските и српските малцински групи и да ги отстрани сите пречки што го спречуваат уживањето на нивните економски, социјални и културни права“. .

Според Наталија Хавелка, извршен директор на Центарот за мир, ненасилство и човекови права со седиште во Осиек, кој придонесе за извештајот на ОН, 92,3 отсто од Ромите во Хрватска се класифицирани како сиромашни, а околу 70 отсто од ромските семејства живеат во екстремна сиромаштија.

„Државата е должна да ги исполни своите обврски за да ги заштити своите граѓани, поединци и групи“, рече Хавелка за БИРН.

Link: https://balkaninsight.com/2023/09/18/un-decries-structural-discrimination-facing-serbs-and-roma-in-croatia/

 

Дискриминацијата на Ромите сè уште е широко распространета во Германија

Водечката германска група Роми и Синти забележа стотици случаи на дискриминација и расизам врз малцинската заедница во изминатата година, се вели во извештајот, во кој се предупредува дека зголемениот национализам и десничарскиот екстремизам придонесуваат за насилството врз малцинствата во Германија.

Централниот совет на германските Синти и Роми соопшти дека од регистрираните 621 инцидент, мнозинството биле случаи на дискриминација и „вербални стереотипи“. Евидентирани се и 11 случаи на закани, 17 напади и еден случај на „екстремно насилство“, наведува групата, додавајќи дека расизмот кон Ромите и Синтите веројатно е многу поголем бидејќи многу случаи не се пријавени.

Ромите и Синтите се признати малцинства во Германија. Во Германија живеат околу 60.000 Синти и 10.000 Роми, покажуваат податоците на германската Федерална агенција за граѓанско образование.

Извештајот „јасно ги покажува опасностите од растечкиот национализам и десничарскиот екстремизам, што пак води до агресија и насилство врз Синтите и Ромите и другите малцинства“, изјави Романи Роуз, шеф на групата, за новинарите во Берлин.

Во извештајот, исто така, се наведува дека околу половина од евидентираните случаи на дискриминација се случиле „на институционално ниво“, што значи дека Ромите и Синтите биле дискриминирани од вработени во државни институции како што се полицијата, канцелариите за социјална заштита, центрите за вработување или општинските администрации одговорни за згрижување на бегалците.

„Државата мора конечно да преземе одговорност и да гарантира заштита на Синтите и Ромите од насилство, исклучување и дискриминација“, рече Мехмет Даимагулер, комесар на германската влада за борба против антициганизмот.

За време на нацистичка Германија помеѓу 220.000 и 500.000 европски Синти и Роми беа депортирани и убиени

Link: https://www.slobodnaevropa.org/a/njemacka-diskriminacija-romi-sinti-/32598075.html

 

FaLang translation system by Faboba

Од 5 Ноември 2022 достапен документарниот филм на СП БТР „Небо, Точак, Земја„ на Max TV и Max TV GO со пребарување –Видеотека

Сакам да речам

6-to Romano Čhavorikanoo muzikakoro festivali 
„Čhavorikano Suno 2022“ – SP BTR

6-ти Ромски Детски музички фестивал
„Детски Сон 2022„ – СП БТР

6th Romani Children's Music Festival
"Children's Dream 2022" - SP BTR

Momentalno Online

Имаме присутни 61 посетители кои го читаат ROMATIMES.NEWS

o Vakti

 booked.net

Најпопуларни

Golden Wheel - Entry Application Form

Flag Counter

Нашиот бројач брои од 13.01.2019
Брои исти посетители од кои земји го гледаат нашиот портал
Најдоле има вкупно колку е посетен порталот