Во Скопје вчера се одржа третиот „РЕДИ Самит 2024“

Четврток, 29 Февруари 2024
Во Скопје вчера се одржа третиот „РЕДИ Самит 2024“

Во Скопје на 28 февруари официјално беше отворен третото издание на „РЕДИ Самит 2024“, со поддршка од страна на ЕУ. На официјалното отворање на самитото се обратија вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи , министерот за труд и социјална политика Ѓоко Велковски, директорот на новата Ромска Фондација Жељко Јовановиќ и др. . Ова трето издание на Самитот РЕДИ служи како витална платформа за дијалог, соработка и размена на знаења меѓу владините претставници, експертите, креаторите на политиките, бизнис лидерите, претставниците на граѓанското општество и студентите. Годинашниот самит, на тема „Инклузија на Ромите во зелени и дигитални иновации и еднаквост во управување со животната средина“,ги истражува иновативните стратегии, политики и партнерства за поттикнување на инклузивен раст и социоекономско зајакнување во маргинализираните заедници. Во рамки на самитот беа организирани панел-дискусии во кои учествуваа истакнати лидери и експерти од покриените области. Се одржаа и сесии за отклучување можности за ромско претприемништво, промовирање инклузивен раст...

Амалин: Првиот ресторан за ромска кујна во Солун!

Петок, 23 Февруари 2024
Амалин: Првиот ресторан за ромска кујна во Солун!

Првиот ресторан со ромска кујна во центарот на Солун е отворен во февруари 2023 година! Амалин е кулминација на долгогодишните напори на Здружението на Ромки од Дендропотамос за интегрирање на жените во општеството кои припаѓаат на ранливите групи на населението и бараат излез. Амалин е првиот непрофитен ромски ресторан во вториот град во Грција, зготвен и сервиран од жени од населбата Дендропотамос. Поставен е во простор на улиците Караоли и Димитриу, во областа Диикитирио. „Тоа беше животен сон за нас. Здружението 20 години се бори за инклузија и промоција на добри практики. Што може да биде подобро тогаш да се истакне традиционалната ромска кујна“, рече шефот на напорите, претседателката на Здружението на Ромки од Дендропотамос, Џанула Мага. Ромската кујна е посебна Според неа, во разговор со ТВ100 во емисијата Check in настани, ромската кујна е посебна и вреди да се проба, а во исто време ресторан ќе го поддржи овој...

На Денот на мајчиниот јазик: Потпишан меморандум за соработка помеѓу Филолошкиот факултет „Блаже Конески„ од Скопје и ИРУ, за заштита и изучување на Ромскиот јазик

Четврток, 22 Февруари 2024
На Денот на мајчиниот јазик: Потпишан меморандум за соработка помеѓу Филолошкиот факултет „Блаже Конески„ од Скопје и ИРУ, за заштита и изучување на Ромскиот јазик

Во рамките на одбележување на 21 февруари - Меѓународниот ден на мајчиниот јазик, на 20.02.2024 година Филолошкиот факултет „Блаже Конески” – Скопје во состав на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј” преку нејзиниот декан Проф. Д-р Владимир Мартиновски и Интернационалната Ромска Унија – ИРУ представена од нејзиниот претседател Зоран Димов, потпишаа Меморандум за соработка, чија што цел е воспоставување и градење на отворена деловна соработка помеѓу Факултетот и Унијата и утврдување на облиците и начинот на меѓусебна соработка со цел заемна поддршка и придонес во вршењето на дејноста на договорните страни, помош и поддршка на наставниот кадар при реализација на наставата по ромски јазик и интензивирање на развојот на наставата и изучувањето на ромскиот јазик во Република Северна Македонија. Благодарение на овој договор, студенти од Факултетот ќе можат да стажираат преку преведувачки активности поврзани со подготовката на XII Конгрес на Интернационалната Ромска Унија – ИРУ, кој ќе се одржи во Скопје...

Šutka NEWS

После две години премиерски мандат во рок од некол...

После две години премиерски мандат во рок од неколку дена Премиерот Ковачевски повторно меѓу Ромите, но овој пат со својата ќерка гостин на Ромскиот бал во Скопје

После 2 години мандат како премиер, Претседателот на Владата Димитар Ковачевски кој пред тоа никогаш не дошол на посета меѓу Ромите во рок од неколку...

Мицкоски на Европски Ромски бал

Мицкоски на Европски Ромски бал

Партијата Роми обединети од Македонија –РОМ чиј претседател е актуелниот советник во град Скопје, Ерџан Селими организираше Ромски бал на кој присуств...

Премиерот Ковачевски во посета на Шуто Оризари: Со...

Премиерот Ковачевски во посета на Шуто Оризари: Со новиот Ресурсен центар, жителите добиваат полесен пристап до сите услуги во државата

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, денеска за прв пат после две години како стаи на функција Претседател на...

Ученици и наставници во Шуто Оризари учеа за клима...

Ученици и наставници во Шуто Оризари учеа за климатските промени и заштита на животната средина

Најмалку 150 ученици Роми од основните и средното училиште во Шуто Оризари учествуваа во работилници за подобрување на нивното здравје, за климатските...

По вчерашниот инцидент во Шуто Оризари МВР со сооп...

По вчерашниот инцидент во Шуто Оризари МВР со соопштение: Приведени двајца малолетници по пријава за повреда со остар предмет на 14 годишник

Полициски службеници од Единицата за внатрешни работи Чаир при СВР Скопје лишиле од слобода двајца малолетници, постапувајќи по претходна пријава на 1...

Колумна на Андријано Џеладин Roma News: Колективно...

Колумна на Андријано Џеладин Roma News: Колективност или индивидуализам?

Последниве денови, месеци, години на социјалните мрежи се коментира како може Ром на Ром да му најде грешки за да може на некои луѓе да им се наштети...

FaLang translation system by Faboba

Од 5 Ноември 2022 достапен документарниот филм на СП БТР „Небо, Точак, Земја„ на Max TV и Max TV GO со пребарување –Видеотека

Сакам да речам

6-to Romano Čhavorikanoo muzikakoro festivali 
„Čhavorikano Suno 2022“ – SP BTR

6-ти Ромски Детски музички фестивал
„Детски Сон 2022„ – СП БТР

6th Romani Children's Music Festival
"Children's Dream 2022" - SP BTR

Momentalno Online

Имаме присутни 157 посетители кои го читаат ROMATIMES.NEWS

o Vakti

 booked.net

Најпопуларни

Golden Wheel - Entry Application Form

Flag Counter

Нашиот бројач брои од 13.01.2019
Брои исти посетители од кои земји го гледаат нашиот портал
Најдоле има вкупно колку е посетен порталот