Шутка NEWS

Неофицијално, се отвара можност за уште еден пратеник Ром, директори Роми, зам.министер Ром и неколку државни секретари Роми

Според неофицијални извори се дознава дека по утврдување на министерските и заменик министерските позиции, во договори за вториот и третиот ешалон се отвараат неколку моќности на важни функции за преставници од Ромската заедница, кои беа коалициони партенри на ВМРО ДПМНЕ.

Се отвара можност по шрераспоред и поместување на дел од пратениците кои ќе бидат дел од владата (министери, зам.министери или директори) се отвара место за уште еден пратеник Ром во Парламентот.

Паралелно исто така сњсе зборува и за неколку директорски места во јавни институции од кои ромската заедница би имала бенефит, како и едно заменилчко место министер и неколку државни скретари при неколку министерства.

Се на се, овие информации не се потврдени и се неофицијални, но сепак ветувачки од страна на ВМРО ДПМНЕ. Сите овие непотврдени информации че бидат појасни најдоцна за околу десетина дена.

 

Линкот е превземен од Рома Прес https://www.facebook.com/profile.php?id=100026013663031

 

Комплетиран предлог составот на новата влада. Шабан Салиу од ДСР предложен за Министер без ресор, гласањето најавено за 22 и 23 јуни

Предлог составот на новата влада е комплетиран и заедно со програмата треба да биде доставен во Собранието, додека гласањето се очекува да се случи претстојниот викенд.

Од  „Твоја Македонија“ во владата ќе има 15 членови, од кои три на вицепремиерски места,  кадри од коалицијата „Вреди“ ќе раководат со пет министерства и ќе имаат едно вицепремиерско место, а два министерски ресора ќе предводи партијата ЗНАМ –  За наша Македонија. Вицепремиерски места ќе имаат и коалициските партнери Социјалистичката партија и Демократската партија на Србите.

Шабан Салиу ќе биде министер без ресор задолжен за интеграција и имплементација на декадата на Ромите.

Мицкоски рече дека при изборот на кадровскиот потенцијал и решенија за состав на новата влада се водел од принципите за чесност и посветеност, како што нагласи – да бидат луѓе кои ќе дадат голема енергија во процесите и целосно ќе се вложат за реализација на амбициозните зацртани цели.

Очекувам успешна реализација односно гласањето да заврши во текот на следниот викенд 22-23 јуни, изјави Мицкоски.

Резервација на термин и тек на постапката за барање виза согласно Правилото за Западен Балкан

Резервација на термин

Info

Од 1 јуни 2024 г., значително може да ја забрзате постапката за виза со тоа што ќе си обезбедите однапред првична согласност. Вашиот иден работодавач поднесува барање за првична согласност пред Сојузната агенција за вработување пред да побарате термин за поднесување барање за виза. Штом Вашиот иден работодавач ја добие првичната согласност од Сојузната агенција за вработување, Вие може да договорите термин и да поднесете барање за виза истовремено приложувајќи ја првичната согласност. На овој начин, лотаријата отпаѓа, а Вие ќе добиете термин кај ВизаМетрик за само неколку недели. Последната лотарија се одржа во мај за термини во месец јуни 2024. Термините според новата постапката ќе бидат достапни во првата половина на месец јуни.

Ве молиме, самите резервирајте си термин кај ВизаМетрик. Регистрацијата е бесплатна и едноставна.
Ниту е потребно ниту има логика да ангажирате трети лица да Ви резервираат термин. Германската амбасада во Скопје ниту соработува со туристички агенции, ниту со адвокатски канцеларии, ниту пак со некакви приватни понудувачи, така што не постојат никакви привилегии за Вас на овој начин. Тие никако немаат поедноставен пристап до термините за резервација.

Постоечката лотарија отпаѓа до крај на мај!

Забрзана постапка и приоритетен термин ќе може да добиете од 03.06.2024 со првична согласност од локалната надлежна Сојузна агенција за вработување во Германија.  Вашиот работодавач го поднесува соодветното барање за Вас. Сојузната агенција за вработување дава информации за точната постапка на нејзината веб страница.
Првичните согласности на Сојузната агенција за вработување важат шест месеци. 

Ве молиме, одвојте доволно време и простор, за да го резервирате Вашиот термин смирено и без брзање. Внесете точни податоци и изберете го соодветниот линк.
Кога внесувате термин со првична согласност, внимавајте на тоа, точно да го внесете бројот на корисник на Вашата првична согласност. Сојузните агенции за вработување го препраќаат тој број на корисник до ВизаМетрик. Може да се резервира термин само со број на корисник, којшто бил препратен од Сојузната агенција за вработување.
Ќе добиете мејл со потврда за резервиран термин од ВизаМетрик.  Ве молиме, редовно проверувајте ја папката за СПАМ е-пошта.

Дипломатското претставништво не дава специјални термини, па затоа Ве замолуваме да не испраќате такви барања.

Прием на барања од ВизаМетрик

Приемот на барањата согласно Правилото за Западен Балкан се врши во Приемниот центар на ВизаМетрик.

На терминот со лично присуство се плаќа такса за виза во висина од 75,00 евра (во денарска противвредност) и сервисна такса во висина од 37,50 евра. Таксите се плаќаат во локалната валута. Точниот износ го имате на следниов линк. Освен тоа, на лице место може да изберете некоја од многуте дополнителни услуги што се плаќаат, како копирање, фотографии за пасош или испраќање на сопствениот пасош по пошта, по одлука на Визното одделение. Преглед на овие услуги имате исто така на веб страницата на ВизаМетрик.

На терминот со лично присуство мора да ги поднесете потребните документи и да оставите Ваши биометриски податоци (фотографии и отпечатоци од прст).

Одлука

И понатаму исклучиво Амбасадата решава по однос на барањата за виза.  ВизаМетрик и тамошните вработени немаат влијание врз исходот од постапката за виза.

Ако сте ја избрале услугата за пратка, тогаш ВизаМетрик ќе Ви го испрати пасошот. Ако Ви била доделена виза, тогаш таа виза веќе ќе биде залепена во Вашиот пасош.
Соопштението дека сте биле одбиени и понатаму ќе го добивате по мејл испратен од Визното одделение на амбасадата.

Ако сте се одлучиле сами да го подигнете пасошот од ВизаМетрик, тогаш директно ВизаМетрик ќе Ве извести да дојдете да си го подигнете пасошот.

Имате можност за жалба дека сте биле одбиени за виза, за која барањето сте го поднеле во Приемниот центар за визи. Но, Ве молиме, имајте предвид дека жалбата по одлуката ќе мора да ја упатите директно до Визното одделение.

 

Link: https://skopje.diplo.de/mk-mk/service/visa-einreise/-/2493044?fbclid=IwZXh0bgNhZW0CMTEAAR2aaWHJFFduwVaSGY8lacrzIBWo8omr5Y_sSuTCHqXIX4rdxG0Chqm04KY_aem_ATqcHQwoQFbYnBNgKRSDMiokYcDUBQZBQw8PSVVOSirw3KG0uScObaSdBtCQ3BcZA8rx_F_bqqS968VbcBQnZGVB

 

 

Новата влада е договорена, Мицкоски утре ќе го добие мандатот, ќе има и министер Ром

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, денеска ги поднесе измените на Законот за организација на работата на органите на државната управа, со кој се предвидуват и нови министерства, но и префрлување на ингеренциите од едни министерства на други.

Овие измени се потребни за да се изгласа новата реорганизирана влада и да се изберат нејзините членови.

Мицковски најави дека веќе се познати имињата на луѓето кои ќе ги имаат клучните места во владата, но не сакаше да даде повеќе детали туку најави дека јавноста наскоро ќе ги чуе имињата.

„Приговорите за новата Влада привршуваат во делот на формирање владини ресори и во делот на условно кажано третиот ешалон и очекувам утре да го добијам мандатот од Сиљановска, по што час поскоро ќе го поднесам составот на идната влада. “ рече Мицкоски.

Единствоено како што кажа се колега околу тајмингот бидејќи доаѓаат два големи празника, како и роденденот на ВМРО – ДПМНЕ.

„ Очекувам утре претседателот Сиљановска да го даде мандатот. Очекувам час поскоро да го поднесам составот на членови на идната Влада, малку се размислуваме поради одредени верски празници кои се пред нас Задушница и Рамазан, ќе треба да се води сметка и за тоа, така што ќе треба да нивелираме некои работи. Очекувам идната Влада да биде изгласана пред крајниот рок, дефиниран со Закон и Устав“, рече Мицкоски.

Претседателката Гордана Сиљановска-Давкова во четврток ќе му го даде мандатот на мандатарот Христијан Мицкоски.

Како министер без ресор нефицијално се спомнува името и на еден Ром, Неждет Мустафа

FaLang translation system by Faboba

Од 5 Ноември 2022 достапен документарниот филм на СП БТР „Небо, Точак, Земја„ на Max TV и Max TV GO со пребарување –Видеотека

Сакам да речам

6-to Romano Čhavorikanoo muzikakoro festivali 
„Čhavorikano Suno 2022“ – SP BTR

6-ти Ромски Детски музички фестивал
„Детски Сон 2022„ – СП БТР

6th Romani Children's Music Festival
"Children's Dream 2022" - SP BTR

Momentalno Online

Имаме присутни 225 посетители кои го читаат ROMATIMES.NEWS

o Vakti

 booked.net

Најпопуларни

Golden Wheel - Entry Application Form

Flag Counter

Нашиот бројач брои од 13.01.2019
Брои исти посетители од кои земји го гледаат нашиот портал
Најдоле има вкупно колку е посетен порталот