Социјала

Светскиот ромски фестивал KHAMORO ја продолжи парадата во главниот град на Чешка

Годишната парада на ромските танцови и музички ансамбли повторно помина низ центарот на Прага, Чешка, на 3 јуни, дел од културниот фестивал KHAMORO, чија 24-та година штотуку се одржа во главниот град на Чешка. Околу 200 изведувачи се собраа на плоштадот Вацлав и продолжија кон Стариот градски плоштад, каде постепено им се придружија жителите и туристите.

Фестивалот, кој нудеше концерти, изложби и театарски претстави од 29-ти мај, беше затворен со Гала концерт на ромски музичари на 4-ти јуни. Програмата на фестивалот, организирана од невладината организација Слово 21, е на веб-страницата на настанот.

Дефилето беше емитувано во живо на интернет од ROMEA TV. Ромски танчери и музичари од различни делови на Чешката Република се состанаа во долниот дел на плоштадот Вацлав нешто по пладне и се упатија по улицата На Пжикопје до Стариот градски плоштад.

Поворката, која ја предводеше украсена кочија и луѓе со знамиња, попатно застануваше неколку пати. Изведувачи на народни танци, вклучително и детски танцови ансамбли, настапија за присутните на Ovocný trh и улицата Celetná.

По пристигнувањето на споменикот Јан Хус на Стариот градски плоштад, поворката се раздели и секој ансамбл повторно настапуваше таму посебно. Фестивалот и традиционалната парада низ градот продолжија по пауза предизвикана од пандемијата COVID-19 и владините мерки поврзани со нејзино сузбивање.

Поднасловот на овогодинешниот фестивал беше „Ајде да се собереме“, вели директорката на Слово 21, Јелена Силајџиќ. На фестивалот беа претставени бендовите „Конекшн“ и „Империо“ од Чешка, израелскиот квартет наречен „Медитерански џипси свинг искуство“ и дувачки оркестарот „Елвис Ајдиновиќ Оркестар“.

Бендот Ле Шавендар и танчерите од студиото Балет Луција Гварнидо во саботата настапија во театарот Арха во Прага. Фестивалот, исто така, имаше изведба на некои членови на единствениот професионален ромски театарски ансамбл во Украина, Teatr Romans, кои побегнаа во Полска пред Русија да ја ескалира својата војна против Украина во февруари.

Според организаторите, KHAMORO („Сонце“ на романес) е најголемиот фестивал на музичари кои се професионални изведувачи од ромската заедница насекаде во светот. Прага е домаќин на фестивалот од 1999 година.

Во последниве години, околу 10 000 луѓе го посетуваат настанот годишно. Поворката КАМОРО низ Прага првпат беше организирана во 2001 година.

 

Link: http://www.romea.cz/en/news/czech/khamoro-world-roma-festival-resumes-parade-in-czech-capital

Битола: Фондацијата “Преда“ додели плакети на 18 Роми кои дале придонес во развојот на боксот во Битола

“Преда плус“ фондацијата, како дел дел од проектот “БАИР – заедничка акција на Битола за вклучување на Ромите“, минатата недела во малата сала на Центарот за култура во Битола додели 18 плакети на боксери од ромска националност кои дале значаен придонес за равојот на боксот во Битола и Македонија.

Настанот се реализира во склоп на спортските активности во рамките на проектот Баир- „Здружена акција на Битола за вклучување на Ромите“ финансиран од Европската делегација, имплементиран од COSV – Coordinamento delle Organizzazioni per il Servizio Volontario, Општина Битола и ПРЕДА плус Фондација. Плакетите го додели Лидија Ангелкова, од “ПРЕДА Плус Фондација“, од  проектот “Баир“, која на почетокот на настанот образложи зошто се доделуваат плакетите.

-Во Битола голем број на боксери биле или се од Ромска националност, но за жал сите тие некако се заборавени од битолчани, иако како сите кои го познаваат боксот тврдат дека тие дале голем придонес во развојот на боксот, но тоа дека постигнале одлични резултати. Затоа и преку овој настан сакаат да се потсетат на нив, а и да им се дадат плакети како, уште едно вреднување на нивниот труд, тренинзи, борби, победи, медали…

 

 

Link: https://bitolanews.mk/2022/05/26/%D0%B4%D0%B8%D0%BC%D1%87%D0%B5-%D0%BC%D0%B8%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D1%81%D0%BA%D0%B8-%D1%81%D0%BE-%D1%81%D0%B5%D1%9C%D0%B0%D0%B2%D0%B0%D1%9A%D0%B5-%D0%B7%D0%B0-%D1%80%D0%BE%D0%BC%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D0%B1/

Реакција на Здружение Иницијатива за правата на жените од Шуто Оризари

Здружение Иницијатива за правата на жените од Шуто Оризари најостро реагира за последните случувања врз нападот на ромската медицинска сестра С.С. од страна на гинекологот др. Т.М. Според медиумските изјави на адвокатот на оштетената добиена е пресуда каде што е утврдена вина на гинекологот, но Лекарската Комора се уште не превзема соодветни санкции против насилникот.

Изненадени сме како е можно жртвата дополнително да биде виктимизирана со тоа што е принудена да работи во иста смена со насилникот! Ваквиот случај е дискриминација кон жените, а особено кон Ромките и влијае обесхабрувачки и демотивирачки за нивно понатамошно вработување и еднаквост во општеството.

Ние Здржение Иницијатива за правата на жените од Шуто Оризари долги години се бориме за унапредување на жената Ромка во сите сфери од животот и токму поради тоа бараме од Лекарката Комара да постапи и да го санкционира насилникот согласно законските регулативи и лекарскиот етички кодекс.

Србија: Промовиран е Новиот завет на ромски јазик, а се планира и превод на Стариот завет

По 11 години работа излезе новозаветниот превод на ромски јазик, кој беше промовиран во Протестантската евангелистичка црква во Лесковац. На промоцијата присуствуваа Вера Митиќ, генерален секретар на Билијското друштво Србија, свештеникот Мирослав Јовановиќ, претставник на Српската православна црква, претставници на Исламската заедница во Лесковац, како и претставници на граѓански организации. Преводот на Новиот завет на ромски јазик беше поддржан од Библиското друштво на Србија, кое е член на големо светско семејство составено од национални библиски друштва од 145 земји, кои опфаќаат околу 200 земји ширум светот.

Генерален секретар на Српското библиско друштво. Шериф Бакиќ, свештеник на протестантската евангелистичка црква „Ромска заедница“, кој заедно со професорот Танет Куртиќ и писателот Али Красниќи го превеле Новиот завет на ромски, објаснил дека дијалектот Гурбец-Арли, кој е најзастапен меѓу Ромите во јужна Србија, бил се користи за превод.

Тој објасни дека овој Нов завет со овие дијалекти ќе можат да го користат Ромите од регионите како Северна Македонија, Босна и Херцеговина, Хрватска и Словенија.

Бакиќ најави продолжување на соработката со Библиското друштво на Србија и најави дека се планира превод на целиот Стар завет на ромски јазик.

На крајот од промоцијата, Новиот завет беше поделен бесплатно на гостите и членовите на црквата.

 

Link: https://rominfomedia.rs/2022/05/29/promovisan-novi-zavet-na-romski-jezik-u-planu-je-prevod-i-starog-zavetavideo/

 

Youtube:

FaLang translation system by Faboba

Сакам да речам

TV BTR NACIONAL

Momentalno Online

Имаме присутни 400 посетители кои го читаат ROMATIMES.NEWS

o Vakti

 booked.net

Најпопуларни

Golden Wheel - Entry Application Form

Flag Counter

Нашиот бројач брои од 13.01.2019
Брои исти посетители од кои земји го гледаат нашиот портал
Најдоле има вкупно колку е посетен порталот