Recepte

„Ромска балканска храна на Зофија„ книга на Зофија Селими од Шведска

Зофија Селими е мошне популарна на социјалните мрежи каде ги презентира своите готвачки вештини преку видео прикази. Таа е Ромка која живее во Шведска, Стокхолм.

Таа има многу следбеници и фанови на нејзината позната Балканска и Ромска кујна и храна.

Таа деновиве ја издаде и својата книга насловена како "Ромска балканска храна на Зофиа"  Меѓудругото во својата објава на социјалните мрежи вели: „Ова е првпат отворено да зборувам за моето ромско потекло. Ова е нешто што долго време го чував во тајност од многу различни причини (во книгата можете да прочитате зошто). Чувство и олеснување и возбуда во исто време, но и радост и гордост што тешко се опишува

Преку мојата книга „Ромската балканска храна на Зофиа“ сакам да создадам заедница и чувство на припадност. Јас цврсто верувам дека храната и музиката нè зближуваат сите луѓе околу трпезата за вечера.

Се надевам дека мојата книга може да придонесе за поголемо разбирање на ромската заедница и да ги инспирира другите да бидат горди на својата култура и потекло,

 

Romani torta

Hazrkeriba kalo humer:

O puteri thaj o šekeri heminen pe thaj čhivel pe bilando čokolada. Kana heminel pe palo odova čjivel pe o karo. Lo pdpja masa čhivel pe naljušpimo bademi thaj pišimo - melimo keksi. Ko šukar makhlo kalapi čhivel pe o humer an i tati rerna jekh 50 minutia te pekjol an i temepratura taro  180-200 °C...

Повеќе...
FaLang translation system by Faboba

Од 5 Ноември 2022 достапен документарниот филм на СП БТР „Небо, Точак, Земја„ на Max TV и Max TV GO со пребарување –Видеотека

Сакам да речам

6-to Romano Čhavorikanoo muzikakoro festivali 
„Čhavorikano Suno 2022“ – SP BTR

6-ти Ромски Детски музички фестивал
„Детски Сон 2022„ – СП БТР

6th Romani Children's Music Festival
"Children's Dream 2022" - SP BTR

Momentalno Online

Имаме присутни 162 посетители кои го читаат ROMATIMES.NEWS

o Vakti

 booked.net

Најпопуларни

Golden Wheel - Entry Application Form

Flag Counter

Нашиот бројач брои од 13.01.2019
Брои исти посетители од кои земји го гледаат нашиот портал
Најдоле има вкупно колку е посетен порталот