Antigypsyism

Наталија Trik FX си ја отвори душата: Татко ми не го прифати Сани, за него беше клошар од Земун, исто така Ром

Наталија Trik FX призна дека нејзиниот татко бил против нејзиниот брак. Наталија и Сани Ибраимов, членови на групата Trik FX, важат за еден од најдолготрајните парови на музичката сцена. Тие се заедно повеќе од три децении, од 1993 година. Во бракот го добија синот Дејан, кој за разлика од неговите родители не сака да се изложува на медиумите.

Иако „ Trik FX “ беше на врвот на популарноста во деведесеттите години на минатиот век, Наталија и Сани се уште се активни. Тие се венчаа во 1995 година, по две години врска. Сепак, веќе на почетокот на нивниот брачен живот се соочија со препреки.

- Кога се оженив, татко ми не сакаше да ме слушне или да ме види. Тој не зборуваше со мене долго време. Потоа ме праша: Добро, дали е можно ќерко да се омажиш за него. - Му пречеше тоа што Сани е од ромска националност. За татко ми беше клошар од Земун, а и Ром - искрено призна Наталија гостувајќи во подкастот на „Д-Каст“.

Како што рече, таа е воспитана да ги дели луѓето исклучиво на добри и лоши. И на тоа го потсети нејзиниот татко.

- Му реков, добро, ме научи да не ги делам луѓето, особено да не гледам кој на која религија припаѓа. Човекот е или добар или лош, трето нема.

На крајот од својата исповед, танчерката истакна: - За мене тие се Роми... Не можам да објаснам. Како да тече крв во мене.

Link: https://www.story.rs/celebrity-news/flash-news/247188/natalija-trik-fx-otvorila-dusu-moj-otac-nije-prihvatio-sanija-za-njega-je-bio-klosar-iz-zemuna-jos-i-rom

Споменикот на стреланите ученици и децата Роми - чистачи на чевли во Крагујевац, запуштен и обраснат со плевел

Во паркот во „Шумарица„ во Крагујевац каде се наоѓа и спомен обележјето на стреланите скоро 3.000 Крагујевчани кој беше направен во месец октомври 1941 година познат како меморијалниот парк „Октомври“ во Крагуевац со денови е обраснато со трева и плевел.

Надлежните во минатото одлично ги одржуваа могилите и спомениците во Шумарице, кои се наоѓаат покрај асфалтираните патеки, а оние кои се надвор од видното поле на посетителите беа запуштени.

Откако за тоа пишуваа медиумите, одговорните во локалната власт реагираа и го организираа чистењето на спомен-паркот.

Но затоа пак малата спомен плоча во истоимениот спомен парк кој е поставена во чест на стреланите 50-тина мали Ромчиња – чистачи на чевли во тој периоид, до која се наоѓа споменикот Кристален цвет, е запуштен и обраснат со трева и шут.

Могилата што ја одржува ОУ „Милутин Тодоровиќ“, во близина на споменикот „Болка и пркос“, отсекогаш била внимателно одржувана и украсена.

„Мрш, такви не ни требаат“: Сопственикот на ресторанот исфрли ромски деца од објектот, сега е казнет

Сопственикот на ресторанот во центарот на Жабљак, В.П. е казнет со 600 евра затоа што од својот ресторан избркал деца, припадници на ромската заедница, како и нивна придружба вработена во невладината организација „Систем“.

„Инцидентот се случи лани во септември, а конечно сега го доби својот епилог. Прво имаше вербална дискусија, а потоа имаше груби навреди кон извршниот директор на невладината организација, кој беше во друштво со неколку деца. Тој им се обрати со зборовите: „Господине, тие не ни требаат“, велат за РИНУ во невладината организација „Систем“ во оваа мултивладина организација позната по својата многу упорна и силна борба против сите форми на дискриминација и насилство во општеството. дека се горди што по неколку месеци процесот на правдата конечно е барем малку задоволен.

„Ова е голем чекор напред за нас и нашиот систем. Ова покажува дека Црна Гора има добри закони во областа на заштитата од дискриминација. Ова е ветер во грбот на секој што страда од некаква дискриминација, да го пријави тоа. Со оваа наша мала победа, тоа покажува дека вреди да се бориме за своите идеали и дека не значи дека институциите секогаш ќе молчат за омразата и дискриминацијата, а има и такви кои се подготвени да препознаат, гонат и санкционираат, секој облик на расна дискриминација и кршење на слободите загарантирани со Уставот“, велат од невладината организација.

Link: https://www.telegraf.rs/vesti/jugosfera/3917183-mrs-takvi-nam-ne-trebaju-vlasnika-restorana-izbacio-romsku-decu-iz-objekta-sad-je-kaznjen

Иницијатива А11: Во Винча се кршат правата на Ромите

Иницијативата за економски и социјални права - А 11 денеска соопшти дека ромските семејства раселени од депонијата во Винча, како дел од проектот за санација на депонијата и изградба на инсинератор, продолжуваат да се соочуваат со кршење на човековите права. Како што се наведува, последиците од проектот се раселување на 17 ромски семејства кои до 2018 година живееле во неформална населба на работ на депонијата и губење на единствениот извор на приход за оние домаќинства кои собирале секундарни суровини на локацијата. на поранешната депонија.

По присилното иселување во 2018 година, тие семејства се соочија со бројни потешкотии и пречки за да си обезбедат покрив над главата и каков било приход за задоволување на основните животни потреби. Соочени со игнорирањето и пасивноста на градските власти во Белград, одговорни за спроведување на раселувањето, семејствата решија да поднесат жалба на крајот на 2019 година, со поддршка на Иницијативата А 11, до Независниот механизам за проектна одговорност на Европската банка за обнова и развој (ЕБОР), која го финансираше проектот за реконструкција на депонии.

Link: https://www.danas.rs/vesti/drustvo/inicijativa-a11-romi-dikriminacija/

FaLang translation system by Faboba

Од 5 Ноември 2022 достапен документарниот филм на СП БТР „Небо, Точак, Земја„ на Max TV и Max TV GO со пребарување –Видеотека

Сакам да речам

6-to Romano Čhavorikanoo muzikakoro festivali 
„Čhavorikano Suno 2022“ – SP BTR

6-ти Ромски Детски музички фестивал
„Детски Сон 2022„ – СП БТР

6th Romani Children's Music Festival
"Children's Dream 2022" - SP BTR

Momentalno Online

Имаме присутни 352 посетители кои го читаат ROMATIMES.NEWS

o Vakti

 booked.net

Најпопуларни

Golden Wheel - Entry Application Form

Flag Counter

Нашиот бројач брои од 13.01.2019
Брои исти посетители од кои земји го гледаат нашиот портал
Најдоле има вкупно колку е посетен порталот