Antigypsyism

Брно, Чешка: Антиукраински, ксенофобични демонстрации со контроверзен член на ромската заедница

Помалку од 100 луѓе присуствуваа на антиукраинските, ксенофобични демонстрации во Брно во саботата, свикани од прорускиот снабдувач на дезинформации, Јакуб Нетик. Заедно со Дејвид Мезеи, контроверзниот член на ромската заедница, и двајцата дадоа се од себе за да ја искористат неодамнешната смрт на младиот Ром и да поттикнат антиукраинско расположение. На демонстрациите се слушаа класична проруска пропаганда и повици за оставка на Владата. Нетик го отвори собранието тврдејќи дека луѓето собрани пред театарот Јаначек не биле ниту екстремисти ниту расисти. „Велат дека сме некакви расисти, дека сме дури и нацисти! Не разбирам како би можеле да дојдат до тој заклучок“, рече Нетик во воведниот говор - ова од лице кое минатата година тврдеше дека само на „црните“ кои бегаат од Украина им се дава помош.

Говорејќи во видеото што го направи во март 2022 година, Нетик ги изнесе следниве тврдења: „Границите се полни со мигранти, неприспособливи, арогантни момци кои го вртат носот на нашите донации. Мајките што се таму, кутрите, само добиваат бисквити, тие се апсолутно замрзнати, во шатори, чекаат да видат дали некој ќе ги избере. Тие ги привилегираат црнците, кои ги испраќаат со загреан автобус во Чешка и Словачка“.

Link: https://romea.cz/en/czech-republic/brno-czech-republic-anti-ukrainian-xenophobic-demonstration-features-controversial-romani-community-member

In memoriam Надир Дедиќ 1930. – 2023 - Почина последниот Ром кој го преживеал конц логорот Јасеновац во Хрватска

Сојузот на антифашистичките борци и антифашисти на Република Хрватска на 13 јуни ваа година на својата Веб страна објавиа вест дека починал Надир Дедиќ , последниот Ром кој го преживеал геноцидот врз Ромите во конц логорот Јасеновац во Хрватска во Втората светска војна

Надир е роден во 1930 година во селото Жеравица кај (Босанска) Градишка, каде што живеела голема ромска заедница во периодот меѓу двете светски војни. Предвремено напуштајќи го училиштето, Надир бил принуден да работи. Таткоо му Мустафа го дал кај богати селани, каде што работел како овчар, прво во блиското село Брестовчина, а потоа на имотот на Фолксдојче во Нова Топола. Таму останал до септември 1942 година, кога бил уапсен под обвинение за подметнување пожар и испратен во логор. Бил депортиран во логорот Јасеновац, каде што бил распореден на принудна работа во браварска работилница. Во логорот успева да преживее бидејќи усташите не знаеле дека е Ром, туку го сметале за муслиман (Бошњак). Ослободен е по интервенција на селанец од село Орахово, кој бил пријател на неговиот татко.

По враќањето во родниот крај, повторно почнал да работи како овчар и како и другите Роми во тој регион се поврзал со партизаните. Самиот Надир го виде крајот на војната како член на 20-та Краина партизанска ударна бригада.

По ослободувањето се населил во Загреб, каде што живеел до својата смрт. Бил активен член на ромски организации и учесник на бројни собири во земјата и странство, а благодарение на неговите заложби во раните 1970-ти, во Жеравица бил подигнат еден од првите споменици на жртвите Роми од Втората светска војна. Како еден од ретките преживеани Роми, тој беше поканет во Берлин во 2012 година, каде што учествуваше на отворањето на Меморијалот за Ромите и Синтите жртвите на националсоцијализмот. Со сопругата и синовите, тој редовно доаѓаше во Меморијалниот простор Јасеновац, каде присуствуваше на комеморации во спомен на жртвите од кампот, а неговиот директен пристап ќе остане длабоко врежан во меморијата на сите вработени во Меморијалниот простор Јасеновац.

Последното збогување на Дедиќ се одржа во понеделник, на 19 јуни, во 13 часот и 20 минути во мртовечницата Марково поле.

Link: https://sabh.hr/in-memoriam-nadir-dedic-1930-2023/

Косово: Полицијата не дозволи да биде поставено Ромско знаме и знамињата на сите заедници пред Владата на Косово

Лидерот на Граѓанската иницијатива „Српски опстанок“ Александар Арсенијевиќ и заменик-претседателот за заедници во општина Северна Митровица Скендер Садику во средата се обидоа да постават знамиња на Србија, Бошњаци, Роми и Турци пред зградата на Владата на Косово во Приштина. Но, полицијата не им дозволила тоа.

Арсенијевиќ и Садику инсистираа знамињата да бидат поставени пред зградата на Владата каде покрај косовското знаме се и знамињата на Албанија, Соединетите Американски Држави и на Европската Унија.

Арсенијевиќ во разговорот со полицајците изјавил дека според Уставот на Косово Србите и другите немнозински заедници имаат право на нивните симболи и побарал да им биде дозволено да ги истакнуваат знамињата на другите заедници признати со устав на Косово. Но, добил одговор дека според Законот за употреба на државните симболи тоа не можат да го направат.

Link: https://www.glasamerike.net/a/arsenijevi%C4%87-i-sadiku-poku%C5%A1ali-da-postave-zastave-svih-zajednica-ispred-zgrade-vlade-kosova/7136830.html?fbclid=IwAR0Trrdn8t9l1ZeE7WcNNyxx7lmUyPinj9i0YQo4kdqyE8WpoxK9hQzruiY

Video: https://www.glasamerike.net/a/arsenijevi%C4%87-i-sadiku-poku%C5%A1ali-da-postave-zastave-zajednica-ispred-vlade-kosova/7136954.html#player-start-time=6.237922

Сека Алексиќ го исполни ветувањето и се појави како придружничка на матурата на ромскто девојче која претрпе навреди од своите школски врсници: Пејачката со својот потег расплака многумина

Пејачката Сека Алексиќ неодамна ја воодушеви цела Србија откако одговори на приказната за ромското девојче од Врбас која претрпе насилство од врсници и испрати силна порака за ова важно општествено прашање.

Имено, учениците од училиштето во кое таа учи на девојче со ромско потекло му подарија бакарна жица со коментар: „Вашите сигурно собираат бакар, па ајде да придонесеме“.

Покрај тоа, девојката остана без придружба за матура, а откако оваа приказна стигна во јавноста, Сека Алексиќ најави дека таа ќе биде придружничка на оваа девојка на матурската вечера.

Сека Алексиќ сега го исполни ветувањето. Таа на својот Твитер објави видеа од Врбас каде ја пречека семејството на девојче кое поради дискриминација од нејзините врсници остана без придружба за матурската вечер.

Членовите на семејството на матурантката биле воодушевени од присуството на Сека, а кога пејачката се појавила на матурата како придружничка на девојчето, сите биле воодушевени од гестот.

Да потсетиме, кога медиумите ја пренесоа веста дека учениците од осмо одделение на О.Ш. „Петар Петровиќ Његош“ од Врбас врсниците и „подариле“ бакарна жица, а момчето кое требало да биде придружничка „откажал“, објави Сека. „Со неа одам на матурска! Каде е таа девојка“, напиша тогаш пејачката на Твитер, а акцијата ја поддржаа многу јавни личности, кои исто така изјавија дека сакаат да одат на мала матура во Врбас.

Link: https://nova.rs/zabava/showbiz/seka-aleksic-ispunila-obecanje-stigla-u-vrbas-na-malu-maturu-devojcice-koja-je-trpela-vrsnjacko-nasilje/?ref=fbnova&fbclid=IwAR1cmLy3LA4nbhsygAcaCFMgBOy-pAwrzCl1O4FHxt7EwxMKjNJqqMuOwO8

FaLang translation system by Faboba

Од 5 Ноември 2022 достапен документарниот филм на СП БТР „Небо, Точак, Земја„ на Max TV и Max TV GO со пребарување –Видеотека

Сакам да речам

6-to Romano Čhavorikanoo muzikakoro festivali 
„Čhavorikano Suno 2022“ – SP BTR

6-ти Ромски Детски музички фестивал
„Детски Сон 2022„ – СП БТР

6th Romani Children's Music Festival
"Children's Dream 2022" - SP BTR

Momentalno Online

Имаме присутни 118 посетители кои го читаат ROMATIMES.NEWS

o Vakti

 booked.net

Најпопуларни

Golden Wheel - Entry Application Form

Flag Counter

Нашиот бројач брои од 13.01.2019
Брои исти посетители од кои земји го гледаат нашиот портал
Најдоле има вкупно колку е посетен порталот