Antigypsyism

Едногласно прифатено: „Плоштад Николае Георге“, историска одлука во Романија

Генералниот совет на општина Букурешт, на 29 февруари 2024 година, го одобри проектот за резолуција во врска со именувањето на јавниот простор лоциран на раскрсницата на улиците Sfinții Apostoli и Dr. Raul Orleanu во секторот 4 како „Плоштад Николае Георге“.

„Плоштадот Николае Георге“ е првиот јавен простор посветен на меѓународно реномираната ромска личност која во текот на неговата кариера се истакна по својата морална сила, посветеност и енергија канализирана во процесот на признавање на Ромите како национално малцинство. Оваа почит на личноста на Николае Георге и на неговата борба за човекови права означува ново поглавје во историското помирување меѓу ромското малцинство и мнозинското население. „Плоштадот Николае Георге“ станува симбол на мултикултурализмот, инклузијата и демократските вредности.

Барањето за именување на плоштадот беше поднесено од Ромскиот образовен фонд, граѓанската платформа Аресел, Здружението за развој на ромски претприемништво (REDI) и Европскиот ромски институт за уметност и култура (ERIAC).

Градоначалникот Никушор Дан изјави: „Социологот Николае Георге беше најголемиот ромски етнички интелектуалец во Романија, познат по неговата вклученост во ромскиот граѓански активизам во нашата земја. Пред Револуцијата, тој го привлече вниманието на Секуритате (тајната полиција од комунистичката ера) со испраќање напис до Радио Слободна Европа во кој се осудува ксенофобијата и расизмот во политиките на Комунистичката партија.

По 1989 година, тој ги интензивираше своите напори, играјќи клучна улога во признавањето на ромската заедница како национално малцинство. Беше на различни функции, меѓу кои и потпретседател на Меѓународната ромска унија и основачки член на една од најпрестижните невладини организации „Ромаски Крис“. Од 1999 до 2006 година, Николае служеше како висок советник на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) во Европа. Неговата над 40-годишна професионална работа во служба на ромската заедница со право го става меѓу големите активисти за човекови права во светот.

Ја изразувам мојата благодарност до генералните советници за поддршката на овој проект и до г-дин Ципријан Некула за оваа иницијатива“.

 

Link: https://www.romaeducationfund.org/unanimous-approval-nicolae-gheorghe-square-a-historic-decision-in-romania

Норвешката полиција имаат посебна регистрација за Роми

Норвешката полиција направи свој таен регистер на Роми. Во тој регистер се запишани деца Роми и починсти Роми. , и воедно роднинските врски меѓу Ромите, информира норвешкиот весник Aftenposten.

Солвор Мјоберг Лауритцен од Осло ја започна оваа анализа откако полицијата го обелодени овој документ за време на еден настан во полициската академија.

Полицијата на за оваа информација д весникот напомена  дека овој документ е во пполициските архиви  во полицискиот реон Ост и оваа регстреција е „релативиѕирана и анонимна„ и не е достапна за јавноста, кои се лицата кои се регистриани на тој  список. Листата содржи 650 лица.

Link: https://sverigesradio.se/artikel/policia-ando-norvego-inkren-registra-pe-rom?fbclid=iwar2_-s5xsurxr4ta2km6jfs0le8xttba_e5krnte0tztraqjgz5xumcyrsc

Србија - А11: Несторовиќ продолжува да ги навредува Ромите

Поради тоа што Несторовиќ не пропушта прилика да го изрази својот расизам, А 11 - Иницијатива за економски и социјални права штотуку ја дополни својата официјална жалба до комесарот за заштита на еднаквоста, првично испратена по скандалозните изјави на овој пратеник во салата на Народното собрание.

Имено, откако на конститутивната седница на 6 февруари ги нарече членовите на втората пратеничка група „Цигани“ и нивното однесување за да ги понижи, Несторовиќ продолжи да го навредува ромското национално малцинство ширејќи дискриминација на национално ниво. Пратеникот Несторовиќ во утринската програма на телевизијата „Хепи“ минатиот четврток во разговор со соговорникот рече: „Видете, сега ќе ви кажам нешто, бидејќи навистина му дојде крајот, кога треба да се соочиме со Цигани на судење...“, која е снимена на јавно достапна снимка од гостувањето.

Неговата изјава е директно кршење на Законот за забрана на дискриминација, како и на Законот за заштита на правата и слободите на националните малцинства. Поради тоа што зборуваме за продолжување на дискриминаторските ставови за мажите и жените Роми, постои јасна основа за посериозен облик на дискриминација.

Иницијативата А 11 никогаш и никогаш нема да молчи за ваквото ширење на расна омраза, „облечено“ како шега или вообичаен термин што се користи меѓу пријателите во групата. Кога веќе има срамни ставови за Ромките и Ромите, Бранимир Несторовиќ барем да се воздржи од овие испади во јавноста.

Голем дел од јавноста веќе го повика Несторовиќ на одговорност. Оправдано е да се сомневаме дека лице кое на избори го изгласале дел од граѓаните – доволно за влез во Народното собрание – намерно ја провоцира јавноста со вакви изјави. Друга опција е дека тој е целосно несвесен за своето однесување, што е исто толку вознемирувачко.

Link: https://rominfomedia.rs/2024/02/29/a11-nestorovic-nastavlja-da-vredja-rome/

 

Учесниците Роми во чешкото „реалити“ ТВ-шоу сега добиваат смртни закани, тврдат дека биле изманипулирани од продуцентите

Семејството, исто така, тврди дека продуцентите на ТВ Нова вршеле притисок врз Петра да разговара за социјалната помош што ја добива семејството за време на снимањето. Смртните закани гласат вака: „Вие црни, мрзливи ебачи живеете од нашите даноци. Би ве застрелал сите вас, црни цигански мајмуни, затоа што не работите и нè чините 110 милијарди CZK годишно. Ќерка ти е веќе дебела како свиња, кога ќе наполни 20 години ќе тежи 150 килограми. Некој друг плаќа за вас да се набиете и да живеете таму каде што живеете. Црни курви, ќе умрете од рак за една година. СМРТ за сите црни кригли кои живеат од нашите даноци!!!!!“

„Кога го прочитав тоа писмо ми се слоши. Знаев, кога јас и мојата девојка отидовме на „Замена на сопругата“, дека сите ќе не критикуваат, но никогаш не очекував дека некој ќе испрати нешто толку одвратно на мојата адреса. Не знам за што е способен таков човек, па се плашиме, на крајот на краиштата, имаме две мали деца“, изјави Маријан (25) за информативниот сервис Romea.cz.

Главната „тема“ на епизодата, која беше детално покриена на веб-страниците на различни сервери за вести на таблоидите и на Фејсбук профилот на „Замена на сопругата“ (на чешки, Výměny manželek) уште пред да се емитува, е фактот дека Маријан не имаше работа во последните пет години и живее од социјална помош. Петра за време на снимањето рече дека добиваат речиси 27.000 круни [1.065 евра] месечно како бенефиции и преживуваат од тоа без никакви проблеми.

Link: https://romea.cz/en/opinion/romani-participants-on-czech-reality-tv-show-now-receiving-death-threats-claim-they-were-manipulated-by-producers

 

FaLang translation system by Faboba

Од 5 Ноември 2022 достапен документарниот филм на СП БТР „Небо, Точак, Земја„ на Max TV и Max TV GO со пребарување –Видеотека

Сакам да речам

6-to Romano Čhavorikanoo muzikakoro festivali 
„Čhavorikano Suno 2022“ – SP BTR

6-ти Ромски Детски музички фестивал
„Детски Сон 2022„ – СП БТР

6th Romani Children's Music Festival
"Children's Dream 2022" - SP BTR

Momentalno Online

Имаме присутни 123 посетители кои го читаат ROMATIMES.NEWS

o Vakti

 booked.net

Најпопуларни

Golden Wheel - Entry Application Form

Flag Counter

Нашиот бројач брои од 13.01.2019
Брои исти посетители од кои земји го гледаат нашиот портал
Најдоле има вкупно колку е посетен порталот