Antigypsyism

Преров, Чешка: Стотици Роми мирно протестираат пред полициската станица, барајќи истрага за напад на мало девојче, полицијата истражува

Повеќе од 100 Роми пристигнаа пред неколку дена пред полициската станица во Преров, Чешка и мирно побараа од полицајците да добијат пријава за кривично дело од мајката на малото девојче на кое, наводно, тоа попладне и се заканувале уште две деца со употреба на нож. . Според членовите на ромската заедница, децата кои го нападнале девојчето се од Украина.

Според портпаролот на полицијата, полицијата го истражува случајот од вчера попладне. „Две или три деца го нападнаа девојчето и наводно замавнале со нож кон неа. Таа се исплаши и почна да вика. Другите момци кои беа таму застанаа за неа, а потоа сите почнаа да бегаат“, го опиша инцидентот членот на локалната ромска заедница Иван Кандрач на серверот за вести Romea.cz. Мајката на девојчето отишла во полиција и сакала да поднесе пријава за кривично дело, но според неа, полицајката која се занимавала со неа, наводно ја омаловажила целата ситуација. Според Кандрач, комуникацијата на полицијата со мајката била непрофесионална.

Link: https://romea.cz/en/czech-republic/prerov-czech-republic-dozens-of-romani-people-peacefully-protest-outside-police-station-demanding-investigation-of-assault-on-a-little-girl-police-are-investigating

80 години од масакрот над Ромите од селото Шучурова во Полска

На 3 јули 1943 година, Германските жандарми и војници од морнарицата се појавија во Шчурова. Заедно со нив дојде и германскиот жандар Енгелберт Гуздек, кој беше главниот извршител на трагичните настани. Речиси целата заедница на Роми што живее во Шчурова беше убиена. 

На фотографијата е прикажана венчавка во полското село Шчурова, каде ромските семејства живееле мирно со своите соседи многу генерации и се венчале во земјоделски семејства. Во 1943 година германските трупи го опколија селото и собраа 94 мажи, жени и деца Роми. Тие биле однесени на локалните гробишта и егзекутирани.

Дали знаевте, дека повеќе од 200 масакри на полски Роми и Синти се откриени само на територијата на поранешната генерална влада на окупирана Полска, и дека веројатно имало многу повеќе? ... дека првиот споменик во чест на геноцидот на европските Роми бил подигнат во Шчурова во 1966 година? Тој остана единствениот таков споменик во цела Европа речиси триесет години..

Link: https://www.romasintigenocide.eu/en/pdf-eng/szczurowa

 

 

Ниш, Србија: Дали семејството Усковиќ беше жртва на дискриминација?

Дискриминацијата може да се манифестира во различни области од општествениот живот.

Дискриминација може да направи секој, шалтер во градската администрација, јавна власт, судија, лекар, наставник, полицаец. Тоа може да се случи насекаде - на работа, на училиште, на универзитет, во болница, на стадион, во постапка пред јавна власт, во суд, во јавен превоз, на улица...

Дискриминацијата може да биде директна или индиректна, намерна или извршена од незнаење. Форми на дискриминација се директна и индиректна дискриминација, како и повреда на принципот на еднакви права и обврски, повикување на одговорност, здружување заради дискриминација, говор на омраза, вознемирување, понижувачки третман и сексуално и родово вознемирување, сегрегација, како и како поттикнување на дискриминација. Може да се случи некој да изврши чин на дискриминација на друго лице или група на лица, без воопшто да биде свесен за тоа.

Дали Миљан Усковиќ бил жртва на дискриминација, уверете се сами и процентите...

Link: https://romaworld.rs/da-li-je-porodica-uskovic-bila-zrtva-diskriminacije/

Youtube:

Србија: Скандал – Вработена во бутик ја навредувала белградската водителка и не сакаше да ја услужи: „ Гледаш дека е Циганка и дека лаже„

Водителката Јасмина Ел Абд Васиљевиќ тврди дека доживеала непријатност во познат белградски бутик, а работниците ја омаловажувале на расна основа и биле многу непријатни кон неа. Водителката e по потекло од Либија, на својот Фејсбук профил ја сподели својата непријатна ситуација, нагласувајќи дека решила да не молчи на оваа тема.

- Размислував дали да ја објавам оваа објава и решив дека нема да молчам затоа што бутиците ме навредуваа дека сум Циганка - не е срамота да си Ром, туку да коментираш и избирам луѓе по националност. е навреда - напиша таа на почетокот на нејзината објава.

- Отидов да купам фустан во „Бутик 13“ кај Булевар Краља Александра број 38. Ми требаше фустан за снимање репортажа

Ја прашувам жената што работи во бутикот дали можам да го сликам фустанот и ми вели дека не можам, дека е забрането да се слика. Почитувајќи го нејзиниот одговор, велам „Во ред“. Таа додава дека следното прашање е за која емисија станува збор, и вработената „на дрзок начин“ и кажала дека „ја немаат во регистарот“.

- Госпоѓо, секогаш купував облека од вас, никогаш не бевте наш спонзор, секогаш плаќав во готово.

Кога водителката почнала да го напушта бутикот, како што продолжува оваа водителка, нејзината колешка која стоела до неа се свртела кон колешката, работничката која комуницирала со водителката и и рекол: „Убаво ти кажав, гледаш дека таа е Циганка и дека лаже, се преправа дека е водителка, сите се обидуваат да ја играат истата игра“.

Ел Абд Васиљевиќ појасни дека ја снимала емисијата Туристички магазин во која, како што вели, гости и биле амбасадори, директори на туристички организации и градоначалници на градови во Србија.

- Мојот татко е Либанец, а јас сум горда на моето потекло. И ако сум Ромка, па што, нема срам да се биде Ром. Утре ќе дознаам кој им е газда, и ќе објаснам дека работниците во тој бутик се некултурни.

Од бутикот велат дека не мора да дадат никаков одговор и коментар на оваа тема.

Link: https://www.blic.rs/vesti/beograd/voditeljku-jasminu-el-abd-vasiljevic-vredale-radnice-butika-u-beogradu-vidis-da-je/qzdeyvm?utm_source=facebook&utm_medium=social&utm_campaign=dino-page-p

FaLang translation system by Faboba

Од 5 Ноември 2022 достапен документарниот филм на СП БТР „Небо, Точак, Земја„ на Max TV и Max TV GO со пребарување –Видеотека

Сакам да речам

6-to Romano Čhavorikanoo muzikakoro festivali 
„Čhavorikano Suno 2022“ – SP BTR

6-ти Ромски Детски музички фестивал
„Детски Сон 2022„ – СП БТР

6th Romani Children's Music Festival
"Children's Dream 2022" - SP BTR

Momentalno Online

Имаме присутни 113 посетители кои го читаат ROMATIMES.NEWS

o Vakti

 booked.net

Најпопуларни

Golden Wheel - Entry Application Form

Flag Counter

Нашиот бројач брои од 13.01.2019
Брои исти посетители од кои земји го гледаат нашиот портал
Најдоле има вкупно колку е посетен порталот