Antigypsyism

#me.Rom - Ромите во САД: Се обидуваме да ја создадеме ромската солидарност по која копнееме овде, вели Мелина Р. Салифоски од Њујорк

Таткото на Мелина, Ром од Прилеп, првпат дошол во САД во 1967 година, а потоа и остатокот од неговото семејство кој постепено се населил во Њујорк. Во оваа прва епизода од серијата, Мелина ја раскажува приказната за нејзините баба и дедо, кои одгледувале и продавале тутун во денешна Северна Македонија. Нејзиниот дедо најпрво емигрирал во Виена, Австрија, каде што работел на различни работни места за да собере пари за семејството да може да емигрира во САД. По пристигнувањето во Њујорк, бабата на Мелина се потрудила да ја преземе секоја работа што ќе и се случи, работејќи во фабрики за производство на колбаси или основни производи.

Дедото на Мелина се обидел и во бизнисот и се грижел за неколку имоти. „Повеќе од членовите на нашето семејство постепено дојдоа овде. Според она што ми го кажаа моите родители, прво сите живееле во еден стан, а потоа постепено си го уредувале своето посебно домување. Тоа беше голема семејна заедница“, објаснува Мелина.

Долго време никогаш не се сомневала дека е Ромка. Како дете таа верувала дека има шпанско потекло затоа што личела на нејзините пријатели Хиспано и примила некои од нивните културни карактеристики.

„Речиси 10 години мислев дека сум Порториканец, па тоа е одлично“, вели таа весело, додавајќи дека го сфатила своето потекло кога ја посетила Македонија на 12-годишна возраст. „Тука видов како живее татко ми, што беше мала соба со неговите родители и трите сестри. Тогаш можев да видам колку лошо живеат. Ако отидев само два блока подолу, имаше улици со камчиња, убави продавници, ова, она и другото“, вели таа за тоа како е да сфатиш дека има ромско потекло.

„Чувството за заедништво таму е многу поголемо, можете да го почувствувате уште поголемо. Оттаму доаѓа мојата љубов кон сопствената заедница. Кога се вратив овде [во САД] и го слушнав зборот „Циган, циган, циган“, реков „Не, чекај, чекај, чекај“. тоа не е тоа. Ние сме Роми, не сме „Циганка“, решително објаснува Мелина, која живее со своите деца и сопругот во Бронкс.

Документарната серија #me.Rom се снима за ТВ ROMEA од Франтишек Бикар и на гледачите им нуди уникатен поглед на животите на Ромите кои живеат во три различни американски држави. ТВ ROMEA ќе објави пет интервјуа од оваа серија во текот на следните неколку недели.

Youtube:

Link: https://romea.cz/en/world/me-rom-roma-in-the-usa-were-trying-to-create-the-romani-solidarity-we-long-for-here-says-melina-r-salifoski-of-new-york

Шпанија: Прекинат фудбалски натпревар поради расистички навреди. Тренерот на Севиља вели дека тој е горд Ром и никој не го нарекува „циган“

Лигашкиот фудбалски натпревар помеѓу Гетафе и Севилја во Шпанија минатиот викенд беше нарушен од навивачите на домашната екипа на Хетафе кои извикуваа расистички навреди кон играчот на Севиља, Маркос Акуња, поради што судиите го прекинаа дуелот на неколку минути. Тренерот на тимот од Севиља, кој порано соработуваше со тимот на Хетафе и е горд на своето ромско потекло, исто така по натпреварот се пожали дека бил цел на навреди од трибините од расна основа. Судиите го прекинаа натпреварот во 68. минута и не ја продолжија играта се додека најавувачот не ги повика навивачите да се воздржат од расистички, ксенофобични навреди. Според записите од натпреварот, навивачите на Хетафе меѓу другото го нарекле „мајмун“ Акуња, кој играше за победничката репрезентација на Аргентина на Светското првенство во 2022 година.

Судиите официјално не спомнаа други инциденти. Сепак, тренерот на Севиља, Енрике „Кике“ Санчез Флорес се пожали дека некои навивачи на Хетафе, исто така, го таргетирале за навреди поради неговото ромско потекло.

„Горд сум што сум Рома со секоја пора на моето тело, но едно е да си Рома, а друго е да те навредуваат поради тоа“, изјави тренерот и поранешен играч на Севиља по натпреварот. „Има навивачи кои веруваат дека можат да кажат што сакаат на стадионот. Тоа се случува на секој стадион“, рече Санчез Флорес, додавајќи дека некои навивачи на Хетафе исто така се противат на расизмот.

Севиља го совлада Хетафе со 1:0 и го осуди расистичкото однесување на навивачите. Прекинот на натпреварот и опомена на гледачите ги одобри и тренерот на Хетафе, Хозе Бордалас.

Поддршка за одлуката на судиите на социјалните мрежи „Х“ искажа и бразилскиот фудбалер Винисиус Јуниор, кој постојано беше мета на расистички навреди додека играше за Реал Мадрид.

Link: https://romea.cz/en/world/spain-football-match-interrupted-over-racist-insults-sevilles-trainer-says-he-is-a-proud-romani-man-and-nobody-calls-him-a-gypsy

 

Заборавениот херој од Кошарe Ромот Далибор Димов, на вечна стража без биста и спомен

Далибор Димов, ромска националност, Топлодолац по мајка, Србин по лична изјава. Така велат неговите другари за него.

Во селото Обреновац, недалеку од Пирот, во ромското семејство Димов, на 23 јануари 1976 година се родило момче кое му го дале името Далибор. Како мало дете, Далибор со семејството се преселил во Пирот во зграда позната како „Солитер“, поради што останал запаметен како „Дача од Солитер“.

Далибор служел редовен воен рок во 1995 година, додека во 1998 година станал војник со договор. Кога почнаа конфликтите на Косово и Метохија.

На 4 август 1998 година, како дел од извидничко-диверзантската чета, Далибор е убиен кога џипот со кој патролирале во реонот на караулата „Кошаре“ налетал на албанска заседа.

На 27 декември 2002 година во Пирот беше откриен споменик на паднатите борци во војните од 1990 до 1999 година. На една од плочите е врежано името на Далибор Димов со годината на неговото раѓање и годината на неговата смрт. Во село Обреновац, на 17 септември 2005 година е откриена спомен чешмата на паднатите војници, но на неа не се најде името на Далибор Димов, туку само загинатите војници во војните од 1912 до 1918 година и од 1941 до 1945 година. . Само 7 години беа доволни да се заборави името на овој херојски херој. Далибор и другите паднати борци во војните во 90-тите години на 20 век денес се сведок на споменикот во паркот Караѓорѓе на истоимениот плоштад во Пирот. Од 26 загинати, досега само една улица во Пирот е именувана по еден борец. Желбата на неговата ќерка Моника, како и на целото негово семејство, неговите пријатели и другари, е Далибор да има свој плоштад, улица или барем биста со неговиот лик во Пирот, а би било фер да е некаде во близина. центарот на градот каде Далибор практично го поминал целиот свој живот. Најмалку што заслужил од својата татковина и од градот Пирот е една улица во градот каде што живеел.

Link: https://principmagazin.com/zaboravljeni-heroj-sa-kosara-dalibor-dimov-na-vecnoj-strazi-bez-biste-ili-spomen-obelezja/

Едногласно прифатено: „Плоштад Николае Георге“, историска одлука во Романија

Генералниот совет на општина Букурешт, на 29 февруари 2024 година, го одобри проектот за резолуција во врска со именувањето на јавниот простор лоциран на раскрсницата на улиците Sfinții Apostoli и Dr. Raul Orleanu во секторот 4 како „Плоштад Николае Георге“.

„Плоштадот Николае Георге“ е првиот јавен простор посветен на меѓународно реномираната ромска личност која во текот на неговата кариера се истакна по својата морална сила, посветеност и енергија канализирана во процесот на признавање на Ромите како национално малцинство. Оваа почит на личноста на Николае Георге и на неговата борба за човекови права означува ново поглавје во историското помирување меѓу ромското малцинство и мнозинското население. „Плоштадот Николае Георге“ станува симбол на мултикултурализмот, инклузијата и демократските вредности.

Барањето за именување на плоштадот беше поднесено од Ромскиот образовен фонд, граѓанската платформа Аресел, Здружението за развој на ромски претприемништво (REDI) и Европскиот ромски институт за уметност и култура (ERIAC).

Градоначалникот Никушор Дан изјави: „Социологот Николае Георге беше најголемиот ромски етнички интелектуалец во Романија, познат по неговата вклученост во ромскиот граѓански активизам во нашата земја. Пред Револуцијата, тој го привлече вниманието на Секуритате (тајната полиција од комунистичката ера) со испраќање напис до Радио Слободна Европа во кој се осудува ксенофобијата и расизмот во политиките на Комунистичката партија.

По 1989 година, тој ги интензивираше своите напори, играјќи клучна улога во признавањето на ромската заедница како национално малцинство. Беше на различни функции, меѓу кои и потпретседател на Меѓународната ромска унија и основачки член на една од најпрестижните невладини организации „Ромаски Крис“. Од 1999 до 2006 година, Николае служеше како висок советник на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) во Европа. Неговата над 40-годишна професионална работа во служба на ромската заедница со право го става меѓу големите активисти за човекови права во светот.

Ја изразувам мојата благодарност до генералните советници за поддршката на овој проект и до г-дин Ципријан Некула за оваа иницијатива“.

 

Link: https://www.romaeducationfund.org/unanimous-approval-nicolae-gheorghe-square-a-historic-decision-in-romania

FaLang translation system by Faboba

Од 5 Ноември 2022 достапен документарниот филм на СП БТР „Небо, Точак, Земја„ на Max TV и Max TV GO со пребарување –Видеотека

Сакам да речам

6-to Romano Čhavorikanoo muzikakoro festivali 
„Čhavorikano Suno 2022“ – SP BTR

6-ти Ромски Детски музички фестивал
„Детски Сон 2022„ – СП БТР

6th Romani Children's Music Festival
"Children's Dream 2022" - SP BTR

Momentalno Online

Имаме присутни 111 посетители кои го читаат ROMATIMES.NEWS

o Vakti

 booked.net

Најпопуларни

Golden Wheel - Entry Application Form

Flag Counter

Нашиот бројач брои од 13.01.2019
Брои исти посетители од кои земји го гледаат нашиот портал
Најдоле има вкупно колку е посетен порталот