Antigypsyism

Според претставката на ERRC, поради нападот врз ромската заедница во Турековац, Основното јавно обвинителство Лесковац ќе преземе кривично гонење

Како одговор на реакцијата на Европскиот центар за правата на Ромите, Вишото јавно обвинителство во Лесковац ја промени одлуката во врска со карактеризацијата на нападот врз Ромите во Турековац што се случи на почетокот на април годинава.

Потоа, полициската управа Лесковац соопшти дека на 11 април годинава, полициски службеници од СВ Лесковац, веднаш по пријавувањето на оштетените дека непознати лица фрлаат камења и удираат по портите од куќи, излегле на лице место, извршиле разговор со оштетените. и го известил надлежното обвинителство кое констатирало дека се работи за кривично дело кое се гони по приватна тужба. Како што беше соопштено тогаш од ПУ Лесковац, полицијата со понатамошна работа идентификувала и затекнала дваесет и двегодишен млад човек, како и пет деветнаесетгодишници, против кои ќе поднесе соодветни прекршочни пријави по Законот за јавен ред и мир.

По ваквата објава и одлука на Основното јавно обвинителство, Европскиот центар за правата на Ромите поднесе претставка до Врховното јавно обвинителство во Белград во врска со постапувањето на Основниот јавен обвинител во Лесковац во врска со настанот од 11 април 2023 година. година, во село Турековац.

Link: https://rominfomedia.rs/2023/08/22/evropski-centar-za-prava-roma-napad-na-rome-u-turekovcu-ucinjeno-iz-mrznje-zbog-nacionalne-pripadnosti-osnovno-javno-tuzilastvo-promenilo-odluku-napadace-ce-ipak-krivicno-goniti/

Оломоуц, Чешка: Се затвора резиденцијалниот хотел во центарот на градот, каде ќе одат понатаму станарите Роми?

На крајот на овој месец, резиденцијалниот хотел на улицата Риегрова во Оломоуц, Чешка ќе се затвори откако ќе биде дом на приближно 135 луѓе, повеќето Роми, од кои некои живеат таму со децении. Сопственикот на зградата планира да ја реконструира и да ја промени намената.

Градот вели дека соработува со непрофитни организации и други резиденцијални хотели за да им помогне да најдат сместување за иселените. Сепак, некои од оние кои сега треба да се преселат велат дека градот не прави доволно за да се грижи за ситуацијата.

Резиденцијалниот хотел во историскиот центар Оломуц долго време е извор на поплаки и проблеми. Локалните жители се пожалија дека неговите станари се бучни, влегуваат во ситни тепачки и фрлаат ѓубре во околните згради.

Според дел од станарите на резиденцијалниот хотел, сепак, градот не прави доволно за да се реши ситуацијата. „Тие сакаат да го затворат овде и да ги остават луѓето со деца на улица. Зошто градот не организира нешто за оние од нас кои живееме овде цел живот?“ праша Наташа Габорова, станарка која разговараше со јавниот радиодифузер Чешкото радио и која најверојатно ќе се пресели кај нејзиниот син во градот Брно, кој е оддалечен 80 километри во различен административен регион.

Link: https://romea.cz/en/czech-republic/olomouc-czech-republic-residential-hotel-in-city-center-closing-where-will-the-romani-tenants-go-next

Дехран Муратов „Цивил„: Националистички наративи: Наместо како херои, Ромите на Карпалак загинаа за да „купат коњи“

Стереотипите и предрасудите за Ромите сè уште се живи во македонските медиуми. Еден од тие примери е и случајот со „бездомни Роми го запалија мостот кај Ист Гејт“.

Дел од македонските медиуми објавија „вест“ дека кај месноста Карпалак на автопатот Тетово-Скопје помеѓу десетте загинати бранители од Прилепско кои беа убиени во заседа во оружениот конфликт во 2001 година, се и Ердован Шабаноски и Веби Рушитоски. Меѓутоа, за разлика од загинатите Македонци кои животот херојски го дадоа за Македонија, двајцата Роми од Прилеп всушност животот го дадоа за да „купат коњи и да влечкаат дрва од планините“.

Нема автор(и) на оваа „срцепарателна“ – во основа – националистичка констатација, дека Ердован и Веби животот не го дадоа за државата, туку за да си купат коњи! Оваа „вест“ е објавена лани, но некои медиуми ја преобјавија и оваа година.

„Ердован, заедно со зета си Веби Рушитоски одлучиле да се пријават на мобилизацијата. Со парите сакале да купат коњи и да почнат да работат во шумското, да влечкаат огревно дрво по планината и така да си обезбедат егзистенција“, стои во објавата на повеќе македонски медиуми.

Стереотипите и предрасудите за Ромите сè уште се живи во македонските медиуми

На 16 мај, на сајтот на ТВ Телма е објавена вест со наслов: „Бездомни Роми го запалиле мостот кај Ист Гејт?“ и покрај тоа што во тој момент немаше официјален податок кој го предизвика пожарот.

Оваа вест е коригирана од ТВ Телма и ако денес се побара на нивниот сајт или на гугл пребарувачот ќе се најде вест со наслов: „Група бездомници го запалиле мостот кај Ист Гејт?“. Меѓутоа и покрај корекциите, сепак, пермалинкот остана со првичниот наслов.
Речиси по три месеци, истрагата е во тек и не е откриено од што се запали мостот „Беласица“.

Сè додека во медиумите постојат стереотипи и предрасуди дека Ромите „живеат под мост“, „крадат дрва“, „купуваат и малтретираат коњи“, ќе имаме говор на омраза.

Link: https://civilmedia.mk/natsionalistichki-narativi-namesto-kako-heroi-romite-na-karpalak-zaginaa-za-da-kupat-koni/

 

Тензии меѓу Украинците и Ромите во Чешка

Во Чешка сѐ почесто се регистрираат судири меѓу тамошните Роми и украински бегалци. Два изолирани насилни инциденти доведоа до големи антиукраински демонстрации на Ромите

„Украинци, одете си дома!“ „Ова е наша земја!“ „Бараме сигурност!“ Овие слогани ги извикуваа неодамна стотици демонстранти на улиците на чешкиот град Пардубице. Чешките Роми гласно протестираа против украинските бегалци поради тоа што сѐ повеќе се чувствуваат загрозени и маргинализирани.

Претходно дојде и до тепачка меѓу дваесетина Украинци и припадници на чешкото ромско малцинство во градот со 100.000 жители во централна Чешка. Полицијата уапси тројца мажи, еден Ром е префрлен во болница со рана нанесена од нож. Видео снимката од нападот со нож ги обиколи социјалните мрежи.

Ситуацијата во ромската заедница од средината на јуни е напната. Тогаш еден млад Ром во Брно во слична кавга беше убиен од Украинец. И во тој случај дошло до напад со нож. „Напаѓачот бил Украинец кому му пречела гласната музика на млади Роми во трамвај“, пренесе порталот Idnes.cz.

Министерот за правда Павел Блажек меѓутоа ги критикуваше демонстрантите што не го пријавиле својот протест кај властите, со што го прекршиле Законот за собири. „Учествување на протест и повици да се дојде на демонстрација се незаконити. Уставот и законот мора да важат за сите, и за мнозинството и за малцинствата“, порача министерот преку Твитер.

Link: https://www.dw.com/mk/tenzii-megu-ukraincite-i-romite-vo-ceska/a-66201217?maca=maz-rss-maz-all-1489-xml-mrss

FaLang translation system by Faboba

Од 5 Ноември 2022 достапен документарниот филм на СП БТР „Небо, Точак, Земја„ на Max TV и Max TV GO со пребарување –Видеотека

Сакам да речам

6-to Romano Čhavorikanoo muzikakoro festivali 
„Čhavorikano Suno 2022“ – SP BTR

6-ти Ромски Детски музички фестивал
„Детски Сон 2022„ – СП БТР

6th Romani Children's Music Festival
"Children's Dream 2022" - SP BTR

Momentalno Online

Имаме присутни 94 посетители кои го читаат ROMATIMES.NEWS

o Vakti

 booked.net

Најпопуларни

Golden Wheel - Entry Application Form

Flag Counter

Нашиот бројач брои од 13.01.2019
Брои исти посетители од кои земји го гледаат нашиот портал
Најдоле има вкупно колку е посетен порталот