Antigypsyism

Во Полска, ромските бегалци од Украина се соочија со дискриминација и отфрлање од почетокот на инвазијата на Русија

Почетокот на полноправната руска инвазија на Украина ме најде во Варшава. Ги следев вестите на телевизија дека Путин ќе ја нападне Украина, имаше многу информации и шпекулации на оваа тема во медиумите. Утрото на 24 февруари 2022 година, Русија навистина испрати проектили во Украина. Сепак, имаше надеж дека ова е само обид за заплашување и предизвикување паника. Во Варшава, голем број луѓе купуваа роба и беше предизвик да го наполнам автомобилот со гориво бидејќи имаше долги редици на бензинските пумпи. Луѓето се плашеа дека Путин ќе ја нападне и Полска.

Истиот ден, илјадници, а потоа и стотици илјади луѓе почнаа да ја преминуваат границата со Украина и да влезат во Полска. Како ромски активист во Полска, за кратко време добив информации за ромската заедница од Украина која се обидува да ја премине границата. Слушнав и за луѓе кои не се од етничко украинско потекло, а кои не беа третирани на еднаква основа со другите украински граѓани кои бегаат од војната.

Добив многу прашања од различни општествени организации и координатори на места за сместување бегалци за тоа како да им помогнам на ромските украински бегалци. Меѓу барањата за помош имаше и поплаки за луѓето од ромско потекло кои пристигнуваат на границата: „Тие не ги почитуваат правилата за соживот во местото“, „Гледаме дека етничките Украинци не сакаат да останат во нивна близина“. Бев изненаден кога видов долгогодишни стереотипни мислења за Ромите кои повторно се појавуваат дури и во итен случај, за време на војна.

Link: https://romea.cz/en/zahranici-en/in-poland-romani-refugees-from-ukraine-have-faced-discrimination-and-rejection-from-the-start-of-russias-full-fledged-invasion

Новоизбраниот пратеник во српскиот Парламент познатиот д-р. Бранимир Несторовиќ со навредливи зборови ги опиша неговите колеги од Парламентот со „Цигани„

Пратеникот и лидер на движењето  „Ние – глас од народот“,е познатиот лекар Бранимир Несторовиќ. Тој како новоизбран пратеник, на конститутивната седница на Народното собрание на Република Србија ги нарече своите колеги од опозицијата „цигани“.

Со ваквото однесување Несторовиќ,покажува дека не е претставник на сите граѓани, неговото дискриминаторско однесување покажува и поддржува омраза, расизам и нетрпеливост кон ромската заедница.

Инаку Несторовиќ го привлече вниманието на јавноста на самиот почеток на пандемијата на корона вирусот во Србија, кога на прес-конференција на која зборуваше и претседателот Александар Вучиќ изјави дека корона вирусот е „најсмешниот вирус што постои на Фејсбук“.

Словачкиот премиер ги оцрни Ромите во Давос, нарекувајќи ги „цигани“, ромските пратеници го нарекуваат системски расизам и огромна заблуда

На негов вообичаен начин, словачкиот премиер Роберт Фицо ги нападна Ромите како жртвено јагне, означувајќи ги како тешки за вработување. Ова е само изјава на политички примитивизам што се користи за да се скрие отсуството на политичка одговорност.

Но, пратениците Роми во словачкото национално собрание реагираа брзо, покажувајќи дека не го толерираат ова. Пратеничката Ирена Бихариова го критикуваше Фицо дека ги напаѓа најранливите за да го спаси неговиот углед и ја истакна иронијата што неговите колеги се платени и покрај нивното отсуство од Парламентот.

Пратеничката Ингрид Косова ги нарече коментарите на Фицо демонстрација на институционален расизам.

Пратеникот Петер Полак се спротивстави на тврдењето на Фицо за работната етика на Ромите, наведувајќи дека Ромите се мотивирани да работат и да бараат можности, а не подароци, и ја истакна потребата да се реши дискриминацијата од страна на работодавачите.

Link: https://romea.cz/en/world/slovak-pm-smears-romani-people-at-davos-calling-them-gypsies-romani-mps-call-it-systemic-racism-and-an-enormous-delusion

Белград: Непознати сторители нападнаа вработени Роми во ЈП „Градска Чистоќа„

Претседателот на привремената управа на град Белград, Александар Шапиќ, го осуди дрскиот напад на тројца млади Роми , работниците на ЈКП „Градска чистота“ во ноќта меѓу саботата и неделата на Зелени Венац. Комуналниот работник им рекол на младите да не фрлаат ѓубре на тротоар, по што тие се нафрлиле врз него, го клоцале и го влечеле додека тој се обидувал да се одбрани.

- Недозволиво е вработен во „Градска чистота“, кој само си ја врши работата, да биде нападнат и да му се заканува на безбедноста на работното место. Работникот им рекол да не фрлаат ѓубре на тротоар, што е сосема нормално предупредување за луѓето кои не ја почитуваат наредбата. Се надевам дека деликвентите ќе бидат соодветно казнети и такви работи нема да се повторат. Да не заборавиме дека „Градска чистота“ работи секоја сабота, недела, ден, ноќ, празници и во сите временски услови. Мораме да ја почитуваме нивната работа - изјави Александар Шапиќ.

Инцидентот се случил пред очите на минувачите, а на социјалните мрежи се појави видео на кое се гледа како еден од тројцата напаѓачи го удира работникот со метла, а потоа се фрла кон него. Ова не е прв инцидент и напад врз работник во градските служби. Заедно со возачите на ГСП, работниците на „Градска чистота“ се најчесто напаѓани и речиси секојдневно добиваат навреди, закани, а често и удари.

FaLang translation system by Faboba

Од 5 Ноември 2022 достапен документарниот филм на СП БТР „Небо, Точак, Земја„ на Max TV и Max TV GO со пребарување –Видеотека

Сакам да речам

6-to Romano Čhavorikanoo muzikakoro festivali 
„Čhavorikano Suno 2022“ – SP BTR

6-ти Ромски Детски музички фестивал
„Детски Сон 2022„ – СП БТР

6th Romani Children's Music Festival
"Children's Dream 2022" - SP BTR

Momentalno Online

Имаме присутни 95 посетители кои го читаат ROMATIMES.NEWS

o Vakti

 booked.net

Најпопуларни

Golden Wheel - Entry Application Form

Flag Counter

Нашиот бројач брои од 13.01.2019
Брои исти посетители од кои земји го гледаат нашиот портал
Најдоле има вкупно колку е посетен порталот