Сликарот Север Золак ја фотографира Слаѓана Новаков и ја претставува како Ромка со академска тутула, храбра, елегантна жена со исклучителна убавина

Слаѓана Новаков е образована Ромка, со академска диплома, која повеќе не живее во неформална населба. По потекло е од ромската населба Опово, крај Зрењанин, сега живее во Белград и има 30 години.  Север Золак за овој портрет ја избра Слаѓана со цел да ја потсети јавноста на фактот дека Ромките исклучително ретко се инспирација за уметниците, а дека, дури и кога се присутни во различни сфери на уметноста, најчесто се демистифицираат преку улога на необични жени.

Ова е прв пат Слаѓана да позира. Оваа изложба беше поставена во Белград, - Музеј на град Белград, Р.Србија во периодот од 15. 10. - 29. 10. 2020 каде модел беше Слаѓана Новаков, шминката на Драган Вурдеља и фустанот дизајниран од Инес Јанковиќ

Link: https://www.originalmagazin.com/urednicki-izbor/sever-zolak-sladjana-novakov-paja-jovanovic/

 

Pin It
FaLang translation system by Faboba

Од 5 Ноември 2022 достапен документарниот филм на СП БТР „Небо, Точак, Земја„ на Max TV и Max TV GO со пребарување –Видеотека

Сакам да речам

6-to Romano Čhavorikanoo muzikakoro festivali 
„Čhavorikano Suno 2022“ – SP BTR

6-ти Ромски Детски музички фестивал
„Детски Сон 2022„ – СП БТР

6th Romani Children's Music Festival
"Children's Dream 2022" - SP BTR

Momentalno Online

Имаме присутни 110 посетители кои го читаат ROMATIMES.NEWS

o Vakti

 booked.net

Најпопуларни

Golden Wheel - Entry Application Form

Flag Counter

Нашиот бројач брои од 13.01.2019
Брои исти посетители од кои земји го гледаат нашиот портал
Најдоле има вкупно колку е посетен порталот