Во Србија се одржа филмскиот фестивал „ФРОМ„ посветен на ромски теми

Јубилејниот 5-ти филмски фестивал „ФРОМ„ се одржа во Србија Мали Иџош од 27 до 29 август оваа година. Фестивалот ја афирмира културата на ромското национално малцинство и филмаџии, кои во форма на „краток филм“, и во согласност со предлозите, се претставуваа и се натпреваруваа во официјалната конкуренција на наградата „Состојба на уметноста“. Темите беа играни, документарни и анимирани филмови кој беа посветени на ромската заедница, тешката социјална состојба, раните бракови, како и културните разлики што се надминуваат на различни начини. Покрај темите поврзани со Ромите, оваа година ФРОМ вклучи и филмови кои се занимаваа со неизвесноста на животот за време на пандемијата COVID-19. Затоа годинашното издание беше насловен и како „Ангел чувар“.

Link: https://www.portal-udar.net/u-srbiji-se-odrzava-film-festival-from-posvecen-romskim-temama/

Pin It
FaLang translation system by Faboba

Сакам да речам

TV BTR NACIONAL

Momentalno Online

Имаме присутни 467 посетители кои го читаат ROMATIMES.NEWS

o Vakti

 booked.net

Најпопуларни

Golden Wheel - Entry Application Form

Flag Counter

Нашиот бројач брои од 13.01.2019
Брои исти посетители од кои земји го гледаат нашиот портал
Најдоле има вкупно колку е посетен порталот