Зоран Димов и Анатолиј Бутаков во седиштето на ОН во Женева: „ИРУ и ОН ја зацврстуваат меѓусебната соработка„

Сабота, 16 Февруари 2019
Зоран Димов и Анатолиј Бутаков во седиштето на ОН во Женева: „ИРУ и ОН ја зацврстуваат меѓусебната соработка„

Како дел од зацртаните планови и активности двајцата високи преставници на ИРУ, претседателот Зоран Димов и потпреседателот Анатолиј Бутаков, на 15 февруари по претходна покана од страна на Канцеларијата на Ген. директор на ОН во Женева и Шефот на офисот за соработка со НВО секторот Лидија Григорева остварија состанок Палатата на ОН во Женева. За време на средбата, двајцата преставници на ИРУ го потенцираа моментот и соработката помеѓу овие две организаци. Истовремено Зоран Димов на Григорева и ја презентираше и ја даде Стратегијата и планот како и Резолуцијата на ИРУ која беше направена заедно во соработка со Европскиот Рома Травел Форум -ЕРТФ.Воедно заклучок е дека и ОН , и ИРУ како и ЕРТФ ќе ги воздигнат прашањата на повисоко ниво на соработка кога станува збор за Ромската нација како од Европа така и од целиот свет.Шефот Григориева изрази големо задоволство во врска со превземените активности и подготовките на Стартешкиот план...

Ќе биде ли возачот на „Дурмо турс“ уште една „жртва“: Сопственикот тврди дека изгубил контрола над самиот себе

Сабота, 16 Февруари 2019
Ќе биде ли возачот на „Дурмо турс“ уште една „жртва“: Сопственикот тврди дека изгубил контрола над самиот себе

Сопственикот на компанијата „Дурмо турс“, Дурмиш Белули, во изјава за „24 вести“ вели дека автобусот кој се преврте во средата бил исправен. Во изјава за телевизијата тој вели дека вработени во компанијата се слушнале телефонски со возачот и дека тој за нив ја открил причината за несреќата, односно дека изгубил контрола над самиот себе додека управувал со автобусот.-Одговорно лице во „Дурмо турс“ стапи во контакт со возачот по несреќата. Тој кажал дека бил свесен и дека изгубил контрола, во повторно прашање дали изгубил контрола над автобусот, или над самиот тој, одговорот бил дека над самиот. Верјатно заради здравствени причини. Автобусот се движел околу 200 метри, нема ни трага на кочење ниту реакција на возачот – вели Белули.Тој додаде дека чувствува морална одговорност и дека сочувствува со семејствата на загинатите.Неговите тврења се косат со изјавата на еден од патниците кој што тврди дека шоферот не можел да го сврти воланот, а...

Светска банка подготвена да го поддржи локалниот економски развој во Шуто Оризари

Сабота, 16 Февруари 2019
Светска банка подготвена да го поддржи локалниот економски развој во Шуто Оризари

На средбата, како што соопштува Општина Шуто Оризари, била дискутирана кредитоспособноста на жените преку модел на здружување што подразбира вмрежување со бизнис инкубатори и континуирана комуникација со млади промотори за стекнување бизнис вештини, фасцилитирање, финансиско описменување и штедење. –Можности, менторство и економска реинтеграција им е потребна на Ромите, особено на жените Ромки за отпочнување на бизнис. За стекнување на влијателно економско претпријатие, неопходно е правилно формирање на цената на производот или услугата, изнаоѓање механизми за одржливост на пазарот на трудот, проширување на бизнисот преку посебни вештини и алатки, маркетинг и познавање на основните бизнис концепти, истакна Срџан Амет од Секторот за локален економски развој. Развивање на локален туризам или ,,community based tourism” е исто така една од можностите за унапредување на животниот стандард. Општина Шуто Оризари, првпат оформи одделение за локален економски развој што е важен предуслов за поддршка на нови инвестиции и воспоставување економски односи.

Šutka NEWS

Светска банка подготвена да го поддржи локалниот е...

Светска банка подготвена да го поддржи локалниот економски развој во Шуто Оризари

На средбата, како што соопштува Општина Шуто Оризари, била дискутирана кредитоспособноста на жените преку модел на здружување што подразбира вмрежувањ...

ЕРРЦ упати писмо до премиерот на РС Македонија Зор...

ЕРРЦ упати писмо до премиерот на РС Македонија Зоран Заев и министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски

ЕРРЦ како организација која ги надгледува човековите права на Ромите во Европа, и ги настапува Ромите во нивна одбрана кога се нарушени нивните права,...

Народниот правобранител има оформено предмет за сл...

Народниот правобранител има оформено предмет за случајот во Шуто Оризари, по сознанието дека имало обид за грабнување на деца

Народниот правобранител има оформено предмет по сопствена иницијатива по добиените сознанија дека се случил настан во кој имало обиди за грабнување де...

Шутка по понеделничкиот инцидент - Ова нема никакв...

Шутка по понеделничкиот инцидент - Ова нема никаква врска искажување на нетрпеливост кон Албанците!

По инцидентот кој се случи во понеделникот приквечер во Шутка кога се случи настанот, некој како да сака да ги „предимензионира„ состојбите. Затоа и и...

За инцидентот во Шутка, приведени десет лица , од...

За инцидентот во Шутка, приведени десет лица , од нив најверојатно тројца ќе бидат ослободени

Според неофицијални извори МВР започна истрага за инцидентот во Шуто Оризари кој се случи во понеделникот вечерта. Како што е познато од преходно, гру...

По инцидентот во Шутка реакција на граѓаните: Тие...

По инцидентот во Шутка реакција на граѓаните: Тие не се полицајци, носеа лопати и немаа таблици на колите, а МВР тврди нешто сосема друго

По објавата во повеќе македонски медиуми дека полицајци биле нападнати во Шутка, а потоа пренесени во болница, реагираат жителите на Шуто Оризари. Спо...

O avutno IRU parlamentarno khidipa an i Švedska - Helsinborg taro 1 dži ko 3 septmevri 2018

Sar jekh taro akcentirime aktivitetia taro IRU kodujto kotor taro 2018 berš thaj sar mičalo paralemntarno sesia taro IRU delegatia . Akava drom i dujto parlamentarno sesia an o 2018 berš ka ovel taro 1 dži ko 3 septemvri kava berš , an i Švedska - Helsinborg.

Akava drom i organizacia te ikerel pe akaja Parlamentarno sesia leja o aktuelno vicepresidento an o IRU parlamento o Stefano Kuzichov .
Ov dži ko sa o delegatora taro IRU bičhavgja informacia vaš te zapendžaren pe e aktivitotoa akale khidipaske.

Aso oleste akava parlamentarno sesia ka kerel pe diskusia an o pobuter punktora so si an i konekcia e aktivitotea taro IRU thaj an o sa niveloa sar so si Kavineto, Presidiumo, Parlamento, Delegatora, IRU Kriso IRU Komisie thaj raportora vash aktuelno situacie thaj avutne aktia sar so si i organizacia e avutne IRU Kongresoske an o 2019 berš thaj so si dži akana lendo akale aktoske tari i Komisia vash Dermokratikani Transicia.

Udžarel pe kote tari rog e organizatoreske te oven akharde persone uče taro svediakoro politikano thaj NGO sektoro so ka dikhen i Parlamenteskiri IRU sesia. Ko jekh akava si bari šansa e terne intelektualno Romano kapaciteto prekal direktno konekcia e IRU-a te kerel majbut aso i Romani nacia sar sublimato an i sasti lumia.

Sa o zainteresirime terne intelektualno thaj progresivno romane kapacitetia te mangle te len than an o akava Parlamentarno IRU sesia šaj te bičhaven piro intereso thaj CV an o e mailo: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

Pin It
FaLang translation system by Faboba

Сакам да речам

o Vakti

 booked.net

Најпопуларни

Flag Counter

Нашиот бројач брои од 13.01.2019
Брои исти посетители од кои земји го гледаат нашиот портал
Најдоле има вкупно колку е посетен порталот