Пропуштивте

На ѕидот на Клиниката за трауматологија во центарот на Загреб има испишано графит кој го слави Хитлер и нацистите. Исто така има и симболи на усташите.

Нацистичката парола, која го слави Хитлер и Третиот Рајх , "Една нација, една империја, еден лидер", беше испишана на ѕидот на клиниката во центарот на Загреб, објави порталот Index.hr Како што е наведено, графитот веќе некое време е на видно место.

Повеќе...

Во мапата на страдањата на Ромите и Евреите во Србија се поставени и на некои локации кои не и беа познати на пошироката јавност. Во 1941 година за само 4 месеци нацистите ликвидираа 1.500 Роми и 6.000 Евреи. Тоа се случи во правата фаза на Холокаустот во Србија до ноември 1941 година.

Инаку објавувањето и мапирањето ќе се спорведе од февруари до јуни годинава во склоп на проектот „Местата на страдање -прва фаза на Холокаустот„
На мапата ќе се најдат и некои новооткриени локации како што се Раковица и Бубањ Поток.

Повеќе...

Четири илјади Роми беа убиени во ноќта на втори кон трети август 1944 година во Аушвиц. Мано Хеленрајнер од Минхен кусо пред тоа со семејството бил префрлен во друг концентрационен логор.
Ова е неговата приказна.
Мано Хеленрајнер оди исправено. Овој 84-годишник ги поздравува посетителите уште пред својата куќа во баварскиот Метенхајм, 80 километри источно од Минхен. На скалилата се закачени фотографии на кои тој на германските претседатели Кристијан Вулф и Јоахим Гаук им го покажува својот затворенички број од Аушвиц: Z 3526.

Повеќе...

Пред 10 години во Унгарија се случи цела серија убиства. Цел беа Ромите. Жртвите главно се заборавени, а повеќето преживеани живеат во голема сиромаштија.
Ева Кока некогаш беше личност, која уживаше во животот. Заедно со својот сопруг Јено водеше скромен, но среќен живот.

Повеќе...

Денеска светската јавност одава почит во некогашниот нацистички логор Аушвиц и на други места на илјадници и илјадници Роми и Синти, жртви на Холокаустот , на денот кога нацистите пред 73 години ликвидираа 2.897 логораши - преостанати Роми во логорот кој беше подигнат на југот на тогашната окупирана Полска.

Повеќе...
FaLang translation system by Faboba

Вашите информации пратете
ги на нашиот емаил

info@romatimes.news

Партнери

Today 19

Yesterday 173

Week 19

Month 1497

All 459740

Currently are 60 guests and no members online

Kubik-Rubik Joomla! Extensions