Пропуштивте

Викендот во Малме , Шведска беше одржан по прв пат филмскиот фестивал „ Техара„, каде исто така покрај други филмови од интернационален карактер, своја премиера имаше и документарецот на СП БТР „Локални Херои, Светски Таленти„.
Тој беше ставен во официјалната агенда на самиот фестивал, каде покрај другите филмови на 2 декември имаше своја премиера на овој фестивал.
По проекцијата на самиот документарец, и излагањето на продуцентот на овој документарец Зоран Димов, публиката и филмските критичари беа воодушевени од овој филм и неговата динамична поставеност, заедно со музичката илустрација беше оценет со високи оценки.
Самата публика и критичари беа под импресии од автентичноста на приказната на „Локални Херои -Светски Таленти„

Повеќе...

Минатата година Филмскиот фестивал "Tehara" беше како пилот проект со многу помала програма - така што ова е прва официјална година.

Фестивалот ќе се одржи од 28-ми ноември - 1-ви декември, во Малме, Шведска, во Малмо Arthouse Cinema Panora, и ќе биде отворен за публиката да присуствува со слободен влез. Филмскиот фестивал " Tehara " го организира Техна Медиа, непрофитна организација.
Инаку филмот „Локални Херпи..„ на фестивалската програма според распоредот ќе биде прикажан на 1 Декември 2018 со почеток од 15:30 часот.

Повеќе...

„Локални херои - Светски таленти„ продолжува со својата фестивалска интернационална активност.

По успешната презентација како во Кошице, Словачка, потоа Гранд при на „Профест„ , Бачка Топола, како и успешната промоција за време на одржување на овогодишнио филмски фестивал „Златно дрво„ во Франкфурт , Германија.

Сега на ред е Филмскиот фестивал „ Братина„ во Москва, Русија.

Повеќе...

„Локални Херои - Светски Таленти„ од Москва се враќа со специјална награда од претседателот на фестивалот за зачувување на националните традиции и историско културно наследство

Како што е познато на овогодинешниот 22-ри по ред Филмски фестивал „Братина„ во Москва, Русија, покрај многу други држави и Република Македонија имаше свој преставник во официјалната конкуренција на фестивалот

Повеќе...

Успешна презентација на Зоран Димов на фестивалот „Златно Дрво„ во Франкфурт пред продуцентите и филммејкерите од целиот свет на својот најнов проект „ Небо, Точак Земја„

Во рамките на Интернационалниот филмски фестивал „Златно дрво 2018„, по покана од организаторот свое учество имаше и преставникот на СП БТР Зоран Димов.

Повеќе...
FaLang translation system by Faboba

Вашите информации пратете
ги на нашиот емаил

info@romatimes.news

Партнери

Today 18

Yesterday 173

Week 18

Month 1496

All 459739

Currently are 47 guests and no members online

Kubik-Rubik Joomla! Extensions