Покрај тоа што повеќето од парцелите се во државна сосптвеност или сопственост на градот, земјиштето се води како градежно, нишките Роми не сакаат нивните гробишта да ги одржува градското претпријатие, туку сакаат сами да си ги одржуваат.

Read more ...

Šov romane famile tari mahala Kiseljak ko pašipe tari Tuzlaso dživdinen sine ko barake dengje lenge khera. O finansiripa akale kherengje dengje arka i Europakiri Unia, i austrisko organizacia Hilfswerk thaj i diz Tuzla, prekal i incijativa taro organiyacia e Romengiri so kerel koordinacia bašo afisali e romane entitetske an i Bosna.

Read more ...
FaLang translation system by Faboba

Tumare informacie bičhaven
ko amaro email

info@romatimes.news

Partneria

Today 21

Yesterday 173

Week 21

Month 1499

All 459742

Currently are 63 guests and no members online

Kubik-Rubik Joomla! Extensions